Trwa ładowanie...
d3gw1oo

TVP pozwała profesora Wojciecha Sadurskiego. Będą dwie rozprawy

Naruszenie dóbr osobistych i zniesławienie - za to Telewizja Polska pozwała Wojciecha Sadurskiego. Powód? Wpisy profesora na Twiiterze po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Profesora Wojciecha Sadurskiego czekają dwie rozprawy
Profesora Wojciecha Sadurskiego czekają dwie rozprawy (East News, Fot: Michał Woźniak)
d3gw1oo

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza pisał o Goebbelsowskich mediach i wzywał do tego, by nie przekraczać ich progów. Za to prof. Wojciech Sadurski został pozwany przez Telewizję Polską.

W rozmowie z PAP wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego Jan Ordyński powiedział, że ws. wpisów Sadurskiego na Twitterze odbędą się dwie rozprawy - w postępowaniu cywilnym i karnym, 28 stycznia i 4 lutego.

TVP zarzuca Sadurskiemu "naruszenie dóbr osobistych spółki przez rozpowszechnianie nieprawdziwych, nierzetelnych, a także obraźliwych informacji oraz naruszenie dobrego imienia i renomy TVP, co może skutkować podważeniem autorytetu i rangi na rynku medialnym". Co na to Sadurski? Zgodnie z linią obrony jego wpisy były ocenami, a nie stwierdzeniami faktu.

d3gw1oo

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda miał problem z wysłowieniem się. Co na to politycy?

TVP domaga się usunięcia wpisu, przeprosin umieszczonych na Twitterze oraz na stronie głównej Onet.pl przez 72 godziny, zapłaty 20 tys. zł na Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 20 tys. zł na Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku. Sadurski miałby też pokryć koszty procesu i koszty prawne TVP.

To nie wszystko. Druga rozprawa będzie dotyczyć "publicznego, za pomocą środków masowego komunikowania, dopuszczenia się w sposób umyślny i z góry powziętym zamiarem, zniesławienia TVP". Za to grozi kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku. TVP domaga się też nawiązki w wysokości 10 tys. zł. na rzecz WOŚP.

Krzysztof Sadurski i przedstawiciele TVP nie spotkają się we wtorek w sądzie

W poniedziałek Sadurski napisał na Twitterze: "Z ostatniej chwili. Właśnie dowiedziałem się, że moja rozprawa z pozwu TVP, zaplanowana na jutro, została odwołana. Przyczyny i nowa data na razie nie zostały podane. Wszystkim Przyjaciołom dziękuję za chęć obecności w sądzie".

Przypomnijmy, że 18 marca 2019 sąd umorzył postępowanie przeciwko Sadurskiemu. TVP złożyła jednak zażalenie.

d3gw1oo

Przeczytaj także:

TVP pozywa Grzegorza Brauna za słowa o Jacku Kurskim
Prezes TVP pozywa Skibę za słowa po śmierci Adamowicza. Jest akt oskarżenia
TVP pozywa Bogdana Borusewicza. Za wypowiedź o śmierci Adamowicza

Źródło: dziennik.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gw1oo

Podziel się opinią

Share

d3gw1oo

d3gw1oo
Więcej tematów