Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt. "Musimy zrobić wszystko, aby zachować strefę Schengen"
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na 12 listopada nadzwyczajny, nieformalny szczyt UE, który będzie się zajmował kryzysem związanym z napływem uchodźców do Unii. Spotkanie odbędzie się na Malcie.
"Musimy zrobić wszystko, aby zachować strefę Schengen nienaruszoną, więc każda inicjatywa, która może prowadzić do przywrócenia granic wewnątrz Schengen, powinna zostać zatrzymana" - napisał w zaproszeniu do przywódców państw i rządów unijnych Tusk. Ostrzegł, że należy przyspieszyć z działaniami, by uniknąć najgorszego scenariusza.
Instytucje unijne apelują od dłuższego czasu do państw członkowskich o wypełnienie zobowiązań mających pomóc załagodzić kryzys migracyjny. Kraje UE zgłosiły do tej pory, że mogą przyjąć w sumie ok. tysiąca uchodźców w ramach programu relokacji migrantów przybyłych do Włoch i Grecji. "28" ma też problemy z zebraniem środków na fundusze mające wspierać Syryjczyków i uchodźców z Afryki poza obszarem UE, a także zgłoszeniem ekspertów i funkcjonariuszy do pracy we Włoszech i Grecji.
Tusk wskazał w liście, że napływ migrantów nie ustał, a w październiku przez Morze Śródziemne przedostało się do UE 218 tys. osób. W odpowiedzi na falę migrantów niektóre z państw członkowskich przywróciły kontrolę na granicach wewnętrznych strefy Schengen. Zrobiły tak m.in. Niemcy i Austria.
Celem spotkania "28", które odbędzie się bezpośrednio po szczycie państw UE i państw afrykańskich na Malcie, ma być ocena wdrożenia dotychczasowych ustaleń mających na celu załagodzenie kryzysu migracyjnego.
Chodzi m.in. o współpracę UE z krajami trzecimi, m.in. z Turcją, przez którą do Unii dostaje się najwięcej uchodźców; wdrażanie decyzji dotyczących programu relokacji, czy ustanawianie hotspotów w Grecji i we Włoszech. Szefowie państw i rządów kolejny raz mają rozmawiać o tym, jak skutecznie przywracać kontrole na zewnętrznych granicach UE.
Przed szczytem przywódców państw unijnych, 9 listopada, odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE.