Tusk przemówił po bułgarsku. Dostał brawa
Donald Tusk był jednym z gości uroczystości przekazania władzom Bułgarii półroczne przewodnictwa w UE. Przewodniczący Rady Europejskiej swoje przemówienie wygłosił po bułgarsku. - Po tym, co usłyszeliśmy, żadne wystąpienie nie ma sensu - powiedział premier Bułgarii Bojko Borisow, zachwycony językowymi umiejętnościami Tuska.
Donald Tusk spodobał się Bułgarom już od pierwszych słów - swoje przemówienie na uroczystości symbolicznego przekazania władzom Bułgarii półroczne przewodnictwa w UE zaczął od deklamacji patriotycznego wiersza. Jego autorem jest bułgarski wieszcz narodowy, Iwan Wazow. Zdziwienie i aplauz Tusk wywołał, kontynuując przemówienie w języku bułgarskim.
- Słowa patrona tego teatru, odpowiednio oddają ducha dzisiejszej uroczystości. 'Każde spojrzenie odsłania ciągle nowe piękno' - ta refleksja towarzyszy dziś mi jako Przewodniczącemu Rady Europejskiej i jako Polakowi. Jako Polak rozumiem, ile pracy odwagi i determinacji kosztowało Was, Bułgarów osiągnięcie dla Waszej ojczyzny europejskiego sukcesu. Nikt Wam niczego nie dał za darmo! To przede wszystkim Wy sami byliście autorami tego historycznego przełomu - mówił Donald Tusk, cytowany przez PAP.
Przemówienie Tuska można obejrzeć tutaj
Szef Rady Europejskiej komplementował Bułgarów, nazywając ich potomkami Spartakusa i spadkobiercami najstarszego europejskiego państwa. Były polski premier nie mógł sobie darować futbolowego akcentu. - Zawsze byliście zdecydowani i odważni i potwierdziliście to w ostatnich latach. Dlatego myślę, że podczas waszej prezydencji będziecie tak skuteczni jak Christo Stoiczkow podczas mistrzostw świata ćwierć wieku temu - dodał.
- Po tym, co usłyszeliśmy, żadne wystąpienie nie ma sensu - powiedział premier Bułgarii Bojko Borisow, zachwycony językowymi umiejętnościami Tuska. Publicznośc również nagrodziła go brawami.
Zobacz też: Tusk dziękuje za wspieranie WOŚP
To nie pierwszy obcy język, którego znajomością popisuje sie Przewodniczący Rady Europy. Wielokrotnie komplementowano go za tempo, w jakim nauczył się mówić biegle po angielsku, swoje przemówienia wygłaszałe też m. in. po hiszpańsku czy francusku.