Trwa ładowanie...

Tusk nie wytrzymał. Pozywa TVP

Lider Platformy Obywatelskiej pozwał Telewizję Polską. Donald Tusk zażądał przeprosin za przedstawianie w "Wiadomościach" jego wizerunku "w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową". W pozwie wskazano, że taki sposób prezentowania Tuska "może zachęcać do fizycznych ataków" na niego.

Tusk nie wytrzymał. Pozywa TVPTusk nie wytrzymał. Pozywa TVPŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d3qxgbu
d3qxgbu

Lider PO domaga się też wpłaty przez TVP 30 tys. złotych na cel społeczny oraz rocznego zakazu pokazywania go we wspomniany sposób.

Z kolei przeprosiny - jak wskazano w pozwie do którego dotarło Radio Zet - miałyby być opublikowane na antenie TVP i TVP Info w głównym wydaniu "Wiadomości" w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się wyroku. Z kolei na stronie internetowej TVP Info oraz na profilu tej stacji na Twitterze tekst przeprosin miałby być wyświetlany nieprzerwanie przez 48 godzin.

Lider PO chce, by przeprosiny brzmiały w następujący sposób: "Telewizja Polska S.A. przeprasza Pana Donalda Tuska za wielokrotne przedstawianie w trakcie programu 'Wiadomości' TVP wizerunku Pana Donalda Tuska w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową. Powyższe naruszało zasady rzetelności i etyki dziennikarskiej. Tym samym 'Telewizja Polska' S. A. przeprasza za naruszenie dóbr osobistych Pana Donalda Tuska, w szczególności jego dobrego imienia i godności osobistej" - czytamy w pozwie.

Lider PO wniósł ponadto, by pod wskazanym tekstem wyraźnie zaznaczono, że "przeprosiny następują na skutek wyroku sądu".

d3qxgbu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Tusk z ochroną SOP. "Groźba zamachu realna"

Tusk pozywa TVP. Przedstawiono uzasadnienie

W pozwie podpisanym przez szefa największej opozycyjnej partii wskazano też podstawę jego złożenia.

"Z treści materiałów TVP wynika, że Donalda Tuska cechuje: brak wiarygodności, zmienność poglądów, hipokryzja, skłonność do kłamstwa, agresja, ponadto służalczość w stosunku do Niemców i uległość wobec Rosjan, antyfeminizm, pogarda dla ludu, cynizm (...). W analizowanych materiałach łamano regułę oddzielania informacji od komentarza, ponadto prezenterzy i reporterzy 'Wiadomości' naruszyli wielokrotnie zasadę neutralności, która wyraża się poprzez brak emocjonalnego stosunku do czytanych przekazów" - napisano w uzasadnieniu.

d3qxgbu

Do pozwu załączono 28 screenów oraz 28 nagrań głównych wydań "Wiadomości" TVP, w których pokazano Tuska "z celownikiem na piersi i w czerwonej poświacie".

"Abstrahując od wyżej opisanych stosowanych przez TVP metod, część materiałów zawierało dodatkowo symbol focusa, który w ocenie strony powodowej przypomina celownik broni palnej" - czytamy.

W uzasadnieniu zacytowano również opinię znawczyni mediów, prof. dr hab. Magdaleny Mateji. W jej cenie "sposób prezentowania wizerunku powoda (Donalda Tuska - red.) może wręcz zachęcać do fizycznych ataków na niego".

d3qxgbu

"Komunikaty wizualne, w szczególności sugestywna symbolika, które wraz z wypowiedziami językowymi składają się treść 'Wiadomości', prowadzą do swoistego naznaczenia, napiętnowania opozycyjnego polityka - pisze prof. Mateja.

Pozew przeciwko TVP miał trafić do Sądu Okręgowego w Warszawie jeszcze przed świętami.

Tusk objęty ochroną. Dostawał pogróżki

Jak podała w środę "Rzeczpospolita", przewodniczący Platformy Obywatelskiej został objęty ochroną przez SOP. Decyzję w tej sprawie miał podjąć minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

d3qxgbu

Powodem jej przyznania miały być pogróżki, które otrzymywał Tusk. Jakie? Służby na ten temat milczą. Jednak sprawa musiała być na tyle poważna, że zdecydowano się na przyznanie ochrony.

Przeczytaj też:

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qxgbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxgbu
Więcej tematów