Tusk potwierdził skład rządu? "Wasze doniesienia to perfekcja"
Donald Tusk wraz z innymi liderami koalicji starają się utrzymać w ścisłej tajemnicy ustalenia dotyczące składu przyszłego rządu. Na dziennikarskiej giełdzie pojawia się jednak coraz więcej nazwisk przyszłych ministrów. Lider Koalicji Obywatelskiej przyznał, że doniesienia te są "niezwykle precyzyjne". - Robota dziennikarska była bliska perfekcji - oświadczył we wtorek.
- Jestem pełen uznania, i to nie jest z mojej strony kokieteria, dla waszych detektywistycznych umiejętności - odparł Donald Tusk, pytany o skład przyszłego rządu. - Nie ma w tym przesady, że ostateczny kształt mojego rządu poznałem z mediów. Wpierw się roześmiałem, że wiedzą więcej niż ja. Ale po kilku godzinach stwierdziłem, że wasza wiedza jest niezwykle precyzyjna, mimo że ja zachowywałem się radykalnie dyskretnie wobec państwa. Także naprawdę, duży respekt. Robota dziennikarska była bliska perfekcji - dodał.
Nie chciał jednak ujawniać żadnych nazwisk. - Nie chcę wychodzić przed szereg - dodał, zapewniając jednocześnie, że są już kandydaci na ministrów zdrowia i edukacji.
Teki już podzielone. Kto je otrzyma?
Co już wiadomo na temat składu nowego rządu? Według umowy koalicyjnej, wicepremierami mają być prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef parlamentarnego klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Mają oni też otrzymać teki ministrów - odpowiednio - obrony narodowej i cyfryzacji.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że PSL ma także przypaść resort rolnictwa, na którego czele ma stanąć prawdopodobnie Stefan Krajewski. PSL ma mieć również resort infrastruktury, którego ministrem ma zostać Dariusz Klimczak.
Powrót znanych nazwisk
Na czele polskiej dyplomacji ma stanąć Radosław Sikorski. Barbara Nowacka ma kierować resortem edukacji, Ministerstwem Kultury ma pokierować Bartłomiej Sienkiewicz. Ministrem do spraw europejskich ma zostać Adam Szłapka, na czele Ministerstwa Sportu i Turystyki ma stanąć Sławomir Nitras. Borys Budka prawdopodobnie stanie na czele Ministerstwa Aktywów Państwowych. Izabela Leszczyna prawdopodobnie pokieruje Ministerstwem Funduszy Regionalnych. Na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji ma stanąć Marcin Kierwiński.
Resortem sprawiedliwości ma pokierować Adam Bodnar. Koordynatorem ds. służb specjalnych ma zostać Tomasz Siemoniak.
Co z resortem zdrowia?
Nowym ministrem zdrowia, jak wynika z najnowszych nieoficjalnych informacji, ma zostać Joanna Mucha z Polski 2050. Ugrupowaniu temu ma też przypaść Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którego na czele ma stanąć Paulina Henning-Kloska.
Lewicy przypadnie Ministerstwo Cyfryzacji, na którego czele ma stanąć Krzysztof Gawkowski oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które obejmie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.