Tusk o ułaskawieniu Chodorkowskiego: Putin chce poprawić wizerunek Rosji
Trudno nie mieć wrażenia, że decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o ułaskawieniu Michaiła Chodorkowskiego "towarzyszy pewna hipokryzja, związana prawdopodobnie z potrzebami wizerunkowymi" - powiedział premier Donald Tusk.
- Jeśli chodzi o wypuszczenie na wolność Chodorkowskiego przez prezydenta Putina, kiedy spojrzymy jak długo siedział w łagrze, ile zostało do końca odbycia tej kary, to trudno nie mieć wrażenia, że tej decyzji towarzyszy pewna hipokryzja, związana prawdopodobnie z potrzebami wizerunkowymi. Dwa razy Soczi: teraz olimpiada, później G8. To są wydarzenia, które powodują, że prezydentowi Putinowi zależy na lepszym wizerunku Rosji - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji w Brukseli. Zgodnie z wyrokiem Chodorkowski miał opuścić łagier w sierpniu 2014 r.
Zdaniem premiera, być może niektóre wypowiedzi i reakcje polityków w kontekście olimpiady zimowej w Rosji także miały wpływ na decyzję Putina ws. Chodorkowskiego.
- Zawsze uważam, że nie ma co marudzić czy narzekać, jeśli kogoś wypuszcza się z więzienia. Skoro nie zawsze wystarczająco głośno świat krzyczy, gdy kogoś wsadza się do więzienia w sytuacjach dwuznacznych, albo ewidentnie i niesprawiedliwie, no to przynajmniej witajmy z większym czy mniejszym uznaniem decyzję o uwalnianiu ludzi - zaznaczył Tusk. - Nawet, jeśli jest tam gdzieś trochę cynizmu i hipokryzji, to chciałbym, żeby wszędzie na świecie nawet najbardziej cyniczne motywacje doprowadzały do uwalniania ludzi z więzień, a nie do wsadzania. Generalnie dobrze się stało, ale w jakiś zachwyt niełatwo wpadać - dodał.
- Decyzja o uniewinnieniu Chodorowskiego bardzo pozytywna - ocenia profesor Tomasz Nałęcz. Doradca prezydenta uważa, że zawsze trzeba się cieszyć jak człowiek skazany i uwięziony w nie do końca jasnych okolicznościach odzyskuje wolność.
Doradca prezydenta nie wykluczył, że decyzja Putina może wiązać się z deklaracjami bojkotu przez niektórych polityków Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Jego zdaniem Igrzyska w Soczi budą emocje, ale jest to przede wszystkim święto sportowców, na które czekają 4. lata. Warto jednak pamiętać, dodaje Nałęcz, że idea Igrzysk daje możliwość budowania mostów w bardzo trudnych okolicznościach, a przykład Chodorkowskiego pokazuje, że te mosty można budować w sprawach pozasportowych.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o ułaskawieniu Michaiła Chodorkowskiego - poinformowała służba prasowa Kremla. Wkrótce po tym agencja Interfax przekazała, że były szef koncernu naftowego Jukos został zwolniony z łagru.
"Kierując się względami humanitarnymi, postanawiam: ułaskawić skazanego Chodorkowskiego Michaiła Borysowicza, urodzonego w 1963 roku w Moskwie, zwalniając go z dalszego odbywania kary w miejscu pozbawienia wolności" - głosi prezydencki dekret.
Cytowane przez Interfax źródło w organach ścigania podało, że znany z krytyki wobec Putina i jego polityki były prezes Jukosu około godz. 12.20 czasu moskiewskiego (9.20 czasu polskiego) opuścił kolonię karną w Siegieży w Karelii, w pobliżu granicy z Finlandią. Później informację tę potwierdził prawnik Chodorkowskiego.