Tusk ma radę dla PiS. "To ich psi obowiązek"
W czwartek w Brukseli odbywa się nadzwyczajny szczyt NATO zwołany w związku z wojną w Ukrainie. Bierze w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Donald Tusk powiedział, że politycy obozu władzy powinni zrobić wszystko, aby Pakt Północnoatlantycki zwiększył stałą obecność wojsk sojuszniczych w Polsce. - To jest ich psi obowiązek, bo tu chodzi o nasze bezpieczeństwo - oświadczył lider PO.
Według byłego premiera, liczba żołnierzy NATO, jaka dotychczas trafiła do naszego kraju, jest "więcej niż symboliczna, ale niewystarczająca". - Na razie nie mamy powodu do jakiejś szczególnej satysfakcji - ocenił w rozmowie z TVN24.
Przypomniał, że okazją by poruszyć ten temat, będzie nie tylko czwartkowy szczyt NATO w Brukseli, ale również piątkowa wizyta w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Jeżeli nie dziś, to jutro w Warszawie prezydent Joe Biden powinien zapewnić Polskę, że w ciągu bardzo krótkiego czasu do Polski przybędzie (…) minimum 30 tys. żołnierzy natowskich, jeśli chodzi o samą Polskę - powiedział Tusk.
Tusk o zwiększeniu ilości wojsk NATO w Polsce. "Niezbędne"
Dodał, że podjęcie takich decyzji jest "absolutnie niezbędne i bardzo pilne". Tym bardziej, że - jak zaznaczył Tusk - sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz przedstawiciele Białego Domu dali Polsce jasno do zrozumienia, że nie może być mowy o realizacji pomysłu Jarosława Kaczyńskiego, aby w Ukrainie utworzyć misje pokojową.
Zobacz też: z czym do Europy przylatuje Joe Biden? "Trzy ważne sprawy"
- PiS, prezydent oraz premier powinni użyć wszystkich dostępnych metod i środków, żeby przekonywać NATO i Amerykanów na rzecz zwiększenia obecności Sojuszu w Polsce. To jest ich psi obowiązek, bo tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i skuteczna dyplomacja jest tutaj absolutnie kluczowa – oświadczył.
Dopytywany, dlaczego politycy obozu władzy nadal próbują forsować inicjatywę prezesa PiS, mimo braku entuzjazmu ze strony sojuszników, Tusk ocenił, że chodzi tu o "obronę reputacji prezesa Kaczyńskiego".
Zobacz też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski