Tusk ma powody do zmartwień - jest coraz gorzej
Po obserwowanej w maju poprawie notowań rządu opinie o nim ponownie się pogorszyły - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Poparcie dla rządu wyraża obecnie niespełna jedna trzecia dorosłych Polaków (32%, o 4 punkty mniej niż w maju). Praktycznie nie zmienił się odsetek przeciwników rządu (32%) i obecnie zrównał się z odsetkiem jego zwolenników.
20.06.2011 | aktual.: 20.06.2011 13:19
Zadowolenie z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk, deklaruje 38% ankietowanych (od maja spadek o 4 punkty). Niezadowolenie z szefa rządu wyraża 46% badanych (wzrost o 2 punkty).
Gabinet Donalda Tuska ma najwięcej zwolenników wśród mieszkańców dużych, ponadpółmilionowych miast (42%), respondentów z wyższym wykształceniem (47%), osób względnie dobrze sytuowanych - o miesięcznych dochodach per capita powyżej 1500 zł (50%), a także wśród badanych zadowolonych z materialnych warunków życia (42%).
Coraz gorzej o rządzie
W ciągu ostatniego miesiąca znacząco pogorszyły się opinie o wynikach działalności rządu. Dobrze ocenia je 34% badanych (spadek o 5 punktów). Niezadowolonych z efektów pracy rządzącej ekipy jest 53% ankietowanych (wzrost o 6 punktów).
Zdecydowanie najbardziej zadowoleni z obecnego prezesa Rady Ministrów są zwolennicy PO, wśród których aprobata Donalda Tuska jako szefa rządu jest niemal powszechna. Akceptacja premiera przeważa także wśród zdeklarowanych wyborców PSL. Nieco więcej niezadowolonych z szefa rządu niż zadowolonych jest wśród sympatyków SLD, natomiast w elektoracie PiS zdecydowanie dominuje dezaprobata.
Wśród osób niemających określonych preferencji partyjnych, ale zainteresowanych udziałem w ewentualnych wyborach parlamentarnych oraz wśród biernych politycznie premier częściej spotyka się z niechęcią niż z aprobatą.
Jest źle, ale nie najgorzej
Gorsze niż przed miesiącem są również oceny polityki gospodarczej rządu. Z nadzieją oczekuje jej efektów 28% badanych (spadek o 4 punkty). Większość respondentów jest zdania, że polityka rządu nie rokuje poprawy sytuacji gospodarczej kraju (60%, wzrost o 4 punkty).
Obecne notowania rządu Donalda Tuska należą do najsłabszych w całym okresie jego urzędowania. Jeśli jednak prześledzimy, jak kształtowały się i zmieniały w czasie opinie o poprzednich gabinetach rządowych w III Rzeczypospolitej, to należy uznać, że obecny rząd wizerunkowo nadal radzi sobie całkiem nieźle.