WP

Tusk i Duda idą łeb w łeb. Najnowszy sondaż

Gdyby w II turze najbliższych wyborów prezydenckich znaleźli się Andrzej Duda i Donald Tusk, wynik wypadłby na korzyść obecnego szefa Rady Europejskiej - wynika z najnowszego sondażu. Różnica jest jednak minimalna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk (PAP)
WP

To druga część badania instytutu Pollster dla SE.pl i NOWA TV. W pierwszej Polacy jednoznacznie wskazali, kto jest najlepszym kandydatem PiS na prezydenta. Andrzej Duda wręcz znokautował konkurencję ze swojego ugrupowania. Za jego kandydaturą opowiedziało się aż dwie trzecie badanych, podczas gdy kolejny w klasyfikacji Mateusz Morawiecki mógł liczyć zaledwie na 16 proc. wskazań. Beata Szydło, Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro osiągnęli wyniki jednocyfrowe.

Teraz Pollster zapytał: "Na kogo zagłosowałbyś w II turze wyborów prezydenckich, gdyby znaleźli się w niej Andrzej Duda i Donald Tusk?". Wyniki prezentują się na korzyść szefa Rady Europejskiej. Chęć zagłosowania na niego zadeklarowało 53 proc. badanych, podczas gdy na Dudę - 47 proc.

Inne sondaże

O potencjalnym starciu Tuska z Dudą w wyborach prezydenckich mówi się nie od dziś, choć to na razie czyste spekulacje. Tusk bowiem jak dotąd nie zadeklarował chęci startu w wyborach. Odbędą się one jednak wiosną 2020 roku, pół roku po zakończeniu kadencji Tuska jako szefa Rady Europejskiej, co otwiera pole do rozważań.

WP

Choć w najnowszym sondażu szala przechyla się na korzyść Tuska, to wcale nie było to tak oczywiste we wcześniejszych badaniach. W lipcowym sondażu Kantar na zlecenie TVN24 na przykład na Andrzeja Dudę w II turze chciało zagłosować 52 proc. respondentów. Donald Tusk mógł wtedy liczyć na 44 proc. głosów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP