Trwa ładowanie...
d250vzw

Zaskakująca zamiana miejsc. Andrzej Duda i Donald Tusk w sondażu

Choć to tylko teoretyczne starcie, to budzi największe emocje. Kto zostałby prezydentem, gdyby w drugiej turze wyborów zmierzyli się Donald Tusk i Andrzej Duda. Wyniki najnowszego sondażu pokazują, że obecny prezydent ma sporą przewagę nad byłym premierem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący RE Donald Tusk.
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący RE Donald Tusk. (KPRP, Fot: Grzegorz Jakubowski)
d250vzw

Za kilkanaście dni miną dwa lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta. Głowa państwa musi już powoli przygotowywać się do walki o reelekcję, stąd zapewne zmiany w Kancelarii Prezydenta. Opinię publiczną najmocniej emocjonuje pojedynek, do którego w ogóle może nie dojść. Wszystko zależy od tego, czy Donald Tusk po zakończeniu misji w Brukseli zdecyduje się na powrót do krajowej polityki.

Przyjazd Donalda Tuska do Warszawy

Takie założenie przyjęli dziennikarze TVN24, którzy zlecili firmie Kantar przeprowadzenie sondażu. Gdyby w drugiej turze zmierzyło się dwóch wspomnianych polityków, górą byłby obecny prezydent. Na Andrzeja Dudę chce zagłosować 52 proc. respondentów. Donald Tusk mógłby liczyć na 44 proc. głosów. 4 proc. nie ma zdania, choć oczywiście na karcie do głosowania takiej opcji nie ma (można oddać nieważny głos).

d250vzw

Ostateni trzy miesiące to znaczący wzrost poparcia urzędującego prezydenta, w sondażu przeprowadzonym w kwietniu chciało na niego zagłosować 45 proc. badanych, czyli o 7 pkt. proc. mniej. W przypadku Tuska mamy do czynienia z odwrotnym trendem - były premier w ciągu trzeci miesięcy stracił 6 pkt. proc. poparcia (wówczas chciało na niego głosować 50 proc. respondentów). Wybory prezydenckie odbędą się wiosną 2020 roku, pół roku po zakończeniu kadencji Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej.

źródło: TVN24

d250vzw

Podziel się opinią

Share
d250vzw
d250vzw
Więcej tematów