"Tusk dąży do samobójstwa - życzę mu sukcesu"
"Tusk się uparł! Dąży do samobójstwa - trudno z tym polemizować. Życzę mu sukcesu. Amen" - napisał na blogu Janusz Palikot. To komentarz do spotkania premiera z klubami Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Palikota w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.
Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził, że premier spotka się dzisiaj z klubami parlamentarnymi. Z SLD o godz. 13, z RP o 15. Za tydzień 22 lutego o godz. 16 premier spotka się z klubem Solidarna Polska.
Politycy SLD od tygodnia zbierają podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy emerytalnej. Partia chce, by Polacy odpowiedzieli w nim na dwa pytania: czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia oraz czy popierają propozycję przejścia na emeryturę kobiet po 35 latach pracy, a mężczyzn po 40 latach. Sojusz proponuje, by to staż pracy, a nie wiek biologiczny decydował o przejściu na emeryturę.
Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek pytany, czego spodziewa się po konsultacjach, powiedział, że Ruch chciałby przedstawić Tuskowi swoje zdanie oraz propozycje. - Dopiero wtedy oczywiście określimy się z poparciem, natomiast my rozumiemy potrzebę wydłużenia wieku emerytalnego - zaznaczył.
Na pytanie, czy klub byłby gotów poprzeć propozycje rządu w sprawie wysłużenia wieku emerytalnego wraz z rozwiązaniami osłonowymi, Rozenek powiedział: Tak, i chcielibyśmy te rozwiązania zaprezentować panu premierowi na spotkaniu.
Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk powiedział, że jego ugrupowanie chciałoby spotkać się z premierem w przyszłym tygodniu; najpierw posłowie SP chcą dostać założenia do projektu reformy emerytalnej, a także wszystkie analizy, którymi dysponuje kancelaria premiera.
- Spotkanie z premierem w przyszłym tygodniu to dobry pomysł, będzie możliwość merytorycznej rozmowy z premierem - ocenił Mularczyk.
O propozycjach zmian w systemie emerytalnym Tusk rozmawiał już z posłami koalicyjnego PSL. Szef rządu zadeklarował, że jest gotów spotkać się z każdym klubem parlamentarnym, by przekonywać do stanowiska rządu w sprawie podniesienia i zrównania wieku emerytalnego.
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda ma przekazać marszałek sejmu Ewie Kopacz podpisy zebrane pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum dotyczącego zmian emerytalnych. Związkowcy chcą, by wnioskiem tym - który popierają PiS i Solidarna Polska - zajął się Sejm. Pod własnym wnioskiem o referendum podpisy zbierają SLD i OPZZ.
Do konsultacji społecznych trafiły projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych. Propozycja rządu zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn; docelowo do 67. roku życia.