Trwa ładowanie...

"Turyści chcą nas przechytrzyć, ale ryzykują życiem swoich dzieci". Ratownicy mają dość

Sinice w Bałtyku doprowadziły do zamknięcia niemal wszystkich trójmiejskich kąpielisk. Wielu turystów za wszelką cenę pcha się jednak do morza ryzykując świądem, biegunką i dusznościami! - Wykorzystują to, że przychodzimy do pracy o godz. 9 i kąpią się wcześniej - mówią WP ratownicy.

"Turyści chcą nas przechytrzyć, ale ryzykują życiem swoich dzieci". Ratownicy mają dośćŹródło: East News, fot: LUKASZ SOLSKI
d2un71h
d2un71h

Chociaż tegoroczne lato jest wyjątkowo ciepłe i słoneczne, urlopy Polaków skutecznie utrudniają ostatnio sinice. Poprzednie tak intensywne zakwity miały miejsce aż 12 lat temu.

To przez sinice zakaz kąpieli obowiązuje obecnie m.in. w Trójmieście i na Helu. Zazwyczaj te organizmy samożywne pojawiają się niespodziewanie i znikają w ciągu 2-3 dni. Tym razem problem utrzymuje się już ponad tydzień!

"Turyści idą za znak 'Koniec plaży strzeżonej'. Tam ryzykują"

Turyści przebywający nad Bałtykiem mogą więc mówić o ogromnym pechu. Nie powinni jednak lekceważyć ostrzeżeń sanepidu i dbających o ich zdrowie ratowników.

- Wydaje im się, że są sprytni. Znają godziny naszej pracy, więc zanim rano przyjdziemy i po naszym zejściu z plaży, wskakują do Bałtyku. Chcą nas przechytrzyć, a ryzykują życiem swoich dzieci - mówi Wirtualnej Polsce jeden z ratowników w Gdańsku.

d2un71h

Radosław Ptasiński uczy profilaktyki bezpiecznej kąpieli oraz pracuje w sekcji psów ratowniczych WOPR. Przyznaje nam, że urlopowicze mają kilka sposobów na obejście zakazu kąpieli.

- Na przykład idą za znak "Koniec plaży strzeżonej", gdzie ratownik nie ma już żadnego wpływu na to, co się dzieje - mówi Ptasiński. Podkreśla, że sinice to nie żarty. Część z nich nie jest szkodliwa, ale inne mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

- Zawroty głowy, duszności, gorączka, świąd skóry czy zapalenie spojówek to tylko te podstawowe. Z tego co wiem, konsekwencje mogą być dużo poważniejsze – zaznacza. Niektórzy lekarze wskazują bowiem nawet na uszkodzenie nerek lub wątroby.

WIDEO: Zielony "wir" w wodach Morza Bałtyckiego. Szokujące zdjęcia NASA

Sinice szczególnie niebezpieczne dla dzieci

- Rzeczywiście zdarza się, że część turystów upiera się i wchodzi do wody tam, gdzie akurat nie ma ratowników, ale zdecydowanie odradzamy takie zachowanie - mówi Wirtualnej Polsce kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku Łukasz Iwański.

d2un71h

- Sytuacja dotycząca sinic jest bardzo dynamiczna. Jednego dnia dane kąpielisko jest zamknięte, a następnego bez problemu można już tam pływać. Wszystkie aktualne informacje znajdują się na naszej stronie internetowej, więc zachęcamy urlopowiczów, żeby rano przed wyjściem z hotelu sprawdzić, gdzie bezpiecznie można się kąpać. Z drugiej strony liczymy, że za 2-3 dni będzie już po problemie i sinice znikną - dodaje Iwański.

Kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku przyznaje, że sinice mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. - W ich przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo opicia się skażonej wody, a to może prowadzić do problemów z żołądkiem - podkreśla.

d2un71h

- Większość turystów i mieszkańców stosuje się do zaleceń ratowników, jednak są również osoby, które mimo ostrzeżeń korzystają z kąpieli. W większości przypadków poza obszarem kąpieliska strzeżonego. W tej sytuacji pozostaje nam doradzić dokładny prysznic tuż po wyjściu z wody - mówi z kolei Wirtualnej Polsce dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.

- W czasie zakwitów sinice wydzielają substancje toksyczne, po kontakcie z którymi mogą pojawić się nieprzyjemne objawy. Nie warto ryzykować - dodaje Łucyk.

Czym są sinice i skąd biorą się w Bałtyku?

Sinice to cyjanobakterie, czyli organizmy samożywne. Ich występowanie jest dość powszechne, ale szczególnie koncentrujemy się na ich występowaniu, gdy kwitną atakując kąpieliska.

d2un71h

Występują w wodach słodkich i słonych, na skałach, lodowcach, a nawet pustyniach. Szczególnie często kwitną w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja im duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z gospodarczych odpadków takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2un71h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2un71h
Więcej tematów