Trwa ładowanie...

Tureckie władze zablokowały Wikipedię

Taką informację podała organizacja monitorująca internet Turkey Blocks. Od godz. 8 czasu lokalnego dostęp do wszystkich wersji językowych jest zablokowany. To kolejny krok w dławieniu wolności słowa w sieci – twierdzą krytycy Recepta Tayyipa Erdogana.

Share
Tureckie władze zablokowały Wikipedię
Źródło: WP.PL, Fot: PAP/CTK
d78913k

Agencja AFP podaje, że mieszkańcy Stambułu nie mogli w sobotę rano wejść na strony Wikipedii, chyba że używali połączenia VPN. Jednak część z internautów skarży się, że zmiana ustawień połączenia z internetem nie zawsze pozwala obejść blokadę.

Według Turkey Blocks, a także mediów, w tym dziennika "Hurriyet", administracyjne działania polegające na zamknięciu Wikipedii muszą zostać w najbliższych dniach zatwierdzone przez wymiar sprawiedliwości.

Inne strony internetowe, w tym największe serwisy społecznościowe, działają normalnie.

d78913k

Według niektórych użytkowników Wikipedii powodem sobotniej blokady mogły być liczne krytyczne wobec prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informacje, które pojawiły się w encyklopedycznym wpisie na jego temat po referendum z 16 kwietnia. W referendum zatwierdzono zwiększenie kompetencji szefa państwa.

Blokują internet z powodów bezpieczeństwa

Władze w Ankarze już wcześniej blokowały dostęp do popularnych serwisów społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. Turcy nie mogli korzystać z tych portali podczas wielkich demonstracji antyrządowych oraz po atakach terrorystycznych. Zdaniem ekspertów częściowym celem takich działań jest powstrzymanie rozpowszechniania zdjęć z zamachów oraz treści propagandowych.

Do blokady mediów społecznościowych doszło w listopadzie 2016 roku po aresztowaniu kurdyjskich deputowanych. Wtedy premier Binali Yildirim przyznał, że "od czasu do czasu z powodów bezpieczeństwa" władze "mogą podejmować takie działania". Zaznaczył, że są one tymczasowe, a dostęp do zablokowanych stron jest przywracanych "gdy mija niebezpieczeństwo".

d78913k

Podziel się opinią

Share
d78913k
d78913k
Więcej tematów