Trwa ładowanie...

Turcy zatrzymali 350 migrantów, którzy płynęli do Grecji

• Turecka straż przybrzeżna zatrzymała ok. 350 migrantów, głównie Birmańczyków
• Próbowali oni dotrzeć na grecką wyspę Lesbos
• Zgodnie z umową UE-Turcja wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostają się z Turcji na greckie wyspy, są odsyłani z powrotem do Turcji

Share
Turcy zatrzymali 350 migrantów, którzy płynęli do Grecji
Źródło: AFP, fot: OZAN KOSE
d4dfk69

Statek patrolowy zauważył pięć łodzi ok. 7 km od małej zatoczki w okolicach miasta Dikili w prowincji Izmir, w zachodniej Turcji.

Po dotarciu na brzeg pasażerowie, wśród których byli przede wszystkim Birmańczycy, zostali przewiezieni na komisariat policji.

- W naszym kraju przeprowadza się masakry muzułmanów - powiedział jeden z birmańskich migrantów. - Uciekamy przed prawdziwym zagrożeniem oraz przed biedą - dodał.

d4dfk69

W zamieszkanej głównie przez buddystów Birmie muzułmanie Rohingya padają ofiarami dyskryminacji i przemocy. Rohingya są uważani za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.

Od wejścia w życie przed tygodniem umowy UE-Turcja, której celem jest zamknięcie szlaku egejskiego, jakim uchodźcy docierają do Europy, napływ migrantów maleje. W sobotę podano, że w piątek na greckie wyspy dotarło tylko 78 osób, a w czwartek - 161.

Zgodnie z planem wszyscy imigranci, którzy począwszy od 20 marca nielegalnie przedostają się z Turcji na greckie wyspy, będą odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian UE ma przesiedlać bezpośrednio z tureckich obozów syryjskich uchodźców; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka UE ma przyjąć jednego syryjskiego uchodźcę z Turcji. Od wybuchu wojny w Syrii Ankara przyjęła około 2,7 mln uchodźców z tego kraju.

Plan UE-Turcja ma zniechęcić uchodźców do nielegalnej wyprawy do Grecji oraz pokazać, że zostając w Turcji, będą mieć możliwość legalnej podróży do UE.

d4dfk69

Podziel się opinią

Share
d4dfk69
d4dfk69
Więcej tematów