Trwa ładowanie...

Turcja: władze rozwiązały elitarną straż prezydencką

• Tureckie władze rozwiążą elitarną jednostkę straży prezydenckiej, po tym jak blisko 300 jej członków zostało zatrzymanych po nieudanym zamachu stanu
• O rozwiązaniu oddziału poinformował premier Turcji, Binali Yildirim

Turcja: władze rozwiązały elitarną straż prezydenckąŹródło: PAP/EPA, fot: STR
d3tu03k
d3tu03k

Członkowie elitarnej straży prezydenckiej uczestniczyli podczas puczu w przejęciu lokalnej telewizji TRT - tłumaczył szef tureckiego rządu. Grupa, wśród której byli żołnierze straży prezydenckiej, wtargnęła do budynku telewizji i zmusiła prezentera wiadomości do odczytania oświadczenia o wprowadzeniu stanu wojennego i godziny policyjnej. Jak dodał Yildirim, decyzja o zlikwidowaniu jednostki została podjęta, ponieważ nie ma celu, by dalej ona funkcjonowała.

Turecka straż prezydencka to oddział liczący 2500 osób. Po tym, jak władze rozbiły próbę zamachu stanu, spośród jej szeregów zatrzymano ponad 283 funkcjonariuszy. Przed tygodniem doszło w Turcji do nieudanego, wojskowego zamachu stanu, w którym zginęło 246 osób, a 2185 zostało rannych. Po stłumieniu puczu tureckie służby rozpoczęły falę represji wobec podejrzanych o udział w próbie przewrotu lub sprzyjanie jego uczestnikom.

Zatrzymano lub zawieszono w obowiązkach kilkadziesiąt tysięcy osób - żołnierzy, policjantów, naukowców, nauczycieli oraz urzędników.

d3tu03k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tu03k
Więcej tematów