ŚwiatTurcja wciąż kandydatem do członkostwa w UE

Turcja wciąż kandydatem do członkostwa w UE

- Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, jednak rozmowy akcesyjne nie ruszą do przodu bez zaprzestania łamania praw człowieka w tym kraju – to przesłanie europejskich decydentów przedstawione we wtorek w Brukseli stronie tureckiej.

Turcja wciąż kandydatem do członkostwa w UE
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

26.07.2017 00:41

We wtorek w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn spotkali się ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu oraz ministrem ds. europejskich Omerem Celikiem. Spotkanie było poświęcone turecko-unijnej współpracy politycznej.

- Prawa człowieka, praworządność, demokracja, podstawowe wolności, w tym wolność mediów są podstawowymi wymaganiami dla wszelkich postępów w kierunku wstąpienia do Unii Europejskiej – powiedział Hahn. Zaznaczył, że UE jest ciągle zaniepokojona znaczną liczbą więzionych w Turcji dziennikarzy, pisarzy, naukowców, prawników i działaczy praw człowieka. - Wolność słowa i wolność zgromadzeń są podstawowymi prawami demokratycznego społeczeństwa - zaznaczył.

Mogherini podkreślała, że choć rozmowy ze stroną turecką były konstruktywne, a współpraca i dialog muszą być utrzymane, to potrzebne są "konkretne, pozytywne kroki” w takich obszarach, jak praworządność i fundamentalne wolności. Wskazywała, że w Turcji w więzieniach zostało zamkniętych wielu działaczy opozycyjnych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Cavusoglu odpowiedział z kolei na krytykę Mogherini i Hahna dotyczącą procesu znanych dziennikarzy w Turcji i aresztowania w tym kraju aktywistów działających na rzecz praw człowieka, mówiąc, że UE nie powinna być wprowadzana w błąd przez "pseudodziennikarzy, którzy pomagają w działalności terrorystycznej".

- Są tacy dziennikarze, żołnierze, politycy, którzy w ubiegłym roku przyczynili się do zamachu stanu i muszą zostać za to osądzeni - mówił.

Turcja prowadzi negocjacje akcesyjne z UE od 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki. W listopadzie 2016 roku Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do formalnego zamrożenia negocjacji z tym krajem, czego dotychczas KE nie zrobiła. Również wtedy stanowisko eurodeputowanych wywołało protesty Ankary.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)