Trwa ładowanie...

Turcja stawia ultimatum Unii Europejskiej. Grozi unieważnieniem porozumienia o zatrzymaniu migrantów

• Turecki minister spraw zagranicznych zagroził unieważnieniem umowy z Unią Europejską
• Porozumienie dotyczy zatrzymania masowego napływu migrantów dla Europy
• Ankara domaga się, by wizy dla Turków zostały zniesione do końca października

Share
Turcja stawia ultimatum Unii Europejskiej. Grozi unieważnieniem porozumienia o zatrzymaniu migrantów
Źródło: AFP, Fot: Patricia De Melo Moreira
d3vdhcj

Ankara ponownie ostrzega Unię Europejską. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził unieważnieniem umowy unijno-tureckiej, jeśli do października nie zostaną zniesione wizy dla Turków. Wywiad z szefem tureckiej dyplomacji ukazał się w greckiej gazecie „Kathimerini”.

Mevlut Cavusoglu stwierdził, że unijno-tureckie porozumienie o zatrzymaniu masowego napływu migrantów do Europy, które podpisano pięć miesięcy temu, osiągnęło swój cel. Podkreślił, że Ankara zamierza utrzymać porozumienie pod warunkiem, że Unia Europejska wypełni swoje zobowiązania wobec Turcji. Dodał, że stanowisko jego rządu w tej sprawie jest jasne - wizy dla Turków muszą zostać zniesione do końca października.

d3vdhcj

Przypomniał też, że celem Turcji jest pełne wejście do Unii Europejskiej. Wszelkie groźby ze strony Wspólnoty są zatem - jego zdaniem - niepokojące i podsycają ekstremizm, zwłaszcza w okresie, kiedy Ankara oczekuje wsparcia od swoich unijnych sojuszników. Mevlut Cavusoglu zaznaczył też, że Turcja oczekuje rychłego zakończenia rozpatrywania wniosków o azyl ośmiu tureckich wojskowych, którzy przybyli po nieudanym puczu do Grecji, a także jak najszybszego wydania uciekinierów.

Po nieudanym zamachu stanu w Turcji w połowie lipca zwiększył się dzienny przypływ uchodźców na greckie wyspy. Wczoraj rano na Lesbos, Chios i Kos przybyło około trzystu migrantów. W całej Grecji utknęło prawie 59 tysięcy imigrantów.

d3vdhcj

Podziel się opinią

Share
d3vdhcj
d3vdhcj
Więcej tematów