Trwa ładowanie...
d2adhjn

Turcja: rozpoczął się proces za próbę obalenia Recepa Tayyipa Erdogana

W Turcji rozpoczął się proces 47 osób oskarżonych o próbę zabójstwa Recepa Tayyipa Erdogana. Do próby zamachu na prezydenta miało dość w hotelu nad Morzem Egejskim podczas nieudanego puczu z 15 lipca 2016 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (AFP, Fot: Adem Altan)
d2adhjn

W poniedziałek przed sądem w Mugli, na zachodzie Turcji, zasiadły 44 osoby, w tym 37 byłych wojskowych. Pozostałe trzy osoby nadal są poszukiwane i będą sądzone zaocznie. Prokuratura domaga się kar dożywocia dla oskarżonych o próbę zabójstwa, obalenia porządku konstytucyjnego i inne przestępstwa przeciwko państwu dokonane podczas próby puczu.

Proces toczy się w budynku przerobionym na sąd, ponieważ gmach lokalnego sądu jest zbyt mały, aby odbywały się tam procesy na taką skalę.

Próba obalenia Recepa Tayyipa Erdogana

15 lipca 2016 roku podczas próby puczu Recep Tayyip Erdogan przebywał z rodziną na wakacjach w nadmorskim kurorcie Marmaris w prowincji Mugla. Według szefa państwa komando składające się ze zbuntowanych wojskowych przyleciało tam śmigłowcami i zaatakowało kompleks prezydenckich budynków. Recep Tayyip Erdogan opuścił hotel tuż przed szturmem. - Gdybym został tam przez kolejne 10-15 minut, zostałbym zabity lub pojmany – powiedział kilka dni później prezydent Turcji w telewizji CNN.

W strzelaninie w hotelu zginęło dwóch ochraniających prezydenta policjantów.

d2adhjn

Władze Turcji o próbę przewrotu wojskowego oskarżają mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodzieję Fetullaha Gulena, który miał zainspirować sowich zwolenników do obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Gulen potępił nieudany pucz i zaprzeczył, jakoby miał z nim cokolwiek wspólnego.

Po nieudanej próbie przejęcia władzy przez część wojskowych tureckie władze przystąpił do czystek w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych zostało aresztowanych ponad 43 tys. osób, co czyni je największymi czystkami w najnowszej historii Turcji.

d2adhjn

Podziel się opinią

Share

d2adhjn

d2adhjn
Więcej tematów