Trwa ładowanie...
d3izmpb

Turcja: rozpoczął się proces za próbę obalenia Recepa Tayyipa Erdogana

W Turcji rozpoczął się proces 47 osób oskarżonych o próbę zabójstwa Recepa Tayyipa Erdogana. Do próby zamachu na prezydenta miało dość w hotelu nad Morzem Egejskim podczas nieudanego puczu z 15 lipca 2016 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (AFP, Fot: Adem Altan)
d3izmpb

W poniedziałek przed sądem w Mugli, na zachodzie Turcji, zasiadły 44 osoby, w tym 37 byłych wojskowych. Pozostałe trzy osoby nadal są poszukiwane i będą sądzone zaocznie. Prokuratura domaga się kar dożywocia dla oskarżonych o próbę zabójstwa, obalenia porządku konstytucyjnego i inne przestępstwa przeciwko państwu dokonane podczas próby puczu.

Proces toczy się w budynku przerobionym na sąd, ponieważ gmach lokalnego sądu jest zbyt mały, aby odbywały się tam procesy na taką skalę.
##Próba obalenia Recepa Tayyipa Erdogana
15 lipca 2016 roku podczas próby puczu Recep Tayyip Erdogan przebywał z rodziną na wakacjach w nadmorskim kurorcie Marmaris w prowincji Mugla. Według szefa państwa komando składające się ze zbuntowanych wojskowych przyleciało tam śmigłowcami i zaatakowało kompleks prezydenckich budynków. Recep Tayyip Erdogan opuścił hotel tuż przed szturmem. - Gdybym został tam przez kolejne 10-15 minut, zostałbym zabity lub pojmany – powiedział kilka dni później prezydent Turcji w telewizji CNN.

W strzelaninie w hotelu zginęło dwóch ochraniających prezydenta policjantów.

d3izmpb

Władze Turcji o próbę przewrotu wojskowego oskarżają mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodzieję Fetullaha Gulena, który miał zainspirować sowich zwolenników do obalenia prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Gulen potępił nieudany pucz i zaprzeczył, jakoby miał z nim cokolwiek wspólnego.

Po nieudanej próbie przejęcia władzy przez część wojskowych tureckie władze przystąpił do czystek w urzędach, wymiarze sprawiedliwości, wojsku, policji, oświacie i mediach. Według oficjalnych danych zostało aresztowanych ponad 43 tys. osób, co czyni je największymi czystkami w najnowszej historii Turcji.

d3izmpb

Podziel się opinią

Share
d3izmpb
d3izmpb
Więcej tematów