Trwa ładowanie...
d6c96y3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Turcja deportowała Brytyjczyka za propagowanie terroryzmu

• Brytyjski profesor uniwersytetu Bilgi w Stambule po 25 latach pobytu w Turcji został deportowany pod zarzutem propagowania terroryzmu
• Władze znalazły w jego torbie ulotki zapraszające na obchody kurdyjskiego Nowego Roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Turcja deportowała Brytyjczyka za propagowanie terroryzmu
(PAP/EPA, Fot: STR)
d6c96y3

Chris Stephenson wykładał informatykę. We wtorek udał się do sądu, gdzie za propagowanie terroryzmu odpowiadało trzech pracowników naukowych stambulskich uczelni. Strażnicy przeszukali jego torbę, w której znaleźli ulotki wydane przez jedno z kurdyjskich ugrupowań. Wtedy zatrzymała go policja.

Następnie w trybie administracyjnym - bez procesu i prawa do obrony - wydana została decyzja o natychmiastowym wydaleniu z kraju Brytyjczyka, który w środę opuścił kraj. Ma żonę Turczynkę i 13-letnią córkę.

Jego adwokat zapowiedział złożenie odwołania od decyzji o deportacji. Pretekstem do postawienia zarzutu propagowania terroryzmu były umieszczone na ulotce słowa "samostanowienie Kurdów" oraz widniejąca na nich barykada. Tureckie władze nie wydały w tej sprawie żadnego komunikatu.

d6c96y3

W poniedziałek, dzień po samobójczym zamachu w Ankarze, o którego przeprowadzenie podejrzewa się kurdyjskich rebeliantów, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział zdefiniowanie na nowo polityki przeciwko terroryzmowi i zapowiedział m.in. bezwzględne ściganie wszystkich podejrzanych o wspieranie czy propagowanie terroryzmu, włączając w to posłów do parlamentu, naukowców czy dziennikarzy. W ciągu ostatniej doby wielu przedstawicieli świata uniwersyteckiego oraz prawników zostało zatrzymanych pod tego rodzaju zarzutami.

Władze zapowiedziały zaostrzenie ścigania "propagandy terrorystycznej", która obecnie jest występkiem podlegającym karze do 5 lat więzienia, a która miałaby stać się przestępstwem zaliczanym do kategorii zbrodni.

Zobacz także: Samobójczy zamach w Turcji

d6c96y3

Podziel się opinią

Share

d6c96y3

d6c96y3
Więcej tematów