Tu będą leczyć pedofili
Lista ośrodków ambulatoryjnych oraz zakładów zamkniętych prowadzących terapię farmakologiczną osób skazanych za czyny pedofilskie będzie znana w połowie kwietnia bieżącego roku - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
W listopadzie zeszłego roku prezydent podpisał tzw. dużą nowelizację kodeksów karnych. Jedna z ważniejszych zmian w noweli odnosi się do przestępstw pedofilskich i dotyczy m.in. farmakologicznego leczenia pedofilów.
Zgodnie ze zmianami, o potrzebie leczenia pedofila ma decydować sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary. Po odbyciu kary sąd będzie mógł skierować takiego sprawcę na leczenie ambulatoryjne bądź umieścić go w zakładzie zamkniętym. Przepisy te wejdą w życie 8 czerwca tego roku.
W związku ze zmianami resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości musi wydać dwa rozporządzenia zawierające wykaz zakładów ambulatoryjnych i zamkniętych prowadzących terapię skazanych tej kategorii. - Lista ośrodków wykonujących nowego rodzaju środek zabezpieczający będzie znana po zakończeniu postępowania konkursowego, co jest przewidywane na połowę kwietnia 2010 r. - poinformował dyrektor gabinetu politycznego MZ Jakub Piotrowski.
- Do Ministerstwa Zdrowia wpływają oferty zakładów opieki zdrowotnej zainteresowanych umożliwieniem im prowadzenia powyższych form terapii sprawców. Ostateczna decyzja o rozszerzeniu działalności zakładu opieki zdrowotnej znajduje się każdorazowo w zakresie kompetencji organu założycielskiego - podał Piotrowski.
Resort zdrowia zapewnił ponadto, iż wytypowanym placówkom "zostaną przekazane środki finansowe na dostosowanie posiadanej infrastruktury do wymagań związanych z wykonywaniem środków zabezpieczających w warunkach stacjonarnych i ambulatoryjnych".
Już pod koniec ubiegłego roku resort sprawiedliwości informował, iż minister Krzysztof Kwiatkowski zadeklarował w piśmie do Ministerstwa Zdrowia współpracę i pomoc przy przygotowaniu obu rozporządzeń.
W ubiegłym tygodniu resort zdrowia przygotował projekt innego rozporządzenia związanego z nowelizacją odnoszącą się do skazanych za pedofilię. Projekt ten dotyczy wyznaczenia ośrodka, który będzie wystawiał opinie dla sądu, przed ewentualnym skierowanie osoby skazanej za pedofilię na leczenie ambulatoryjne lub do zakładu zamkniętego. - Obserwacje sądowo-psychiatryczne osób podejrzanych i oskarżonych o popełnienie przestępstw przeciwko wolności seksualnej prowadzone będą w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie - podał resort zdrowia.
Jak zapewniło ministerstwo, jednostka ta "dysponuje odpowiednim wyposażeniem technicznym i zasobami kadrowymi do zapewnienia należytego, bezpiecznego wykonywania obserwacji sprawców czynów skierowanych przeciwko wolności seksualnej".
Znowelizowany Kodeks karny zaostrza też kary za przestępstwa seksualne wobec nieletnich. Zakłada uznanie zgwałcenia takich osób za zbrodnię, za co grozi od trzech lat więzienia. To powrót do rozwiązania z kodeksu z 1969 r. Nowela wprowadza też zakaz potajemnego nagrywania i rozpowszechniania w internecie nagich wizerunków osób lub kontaktów seksualnych. Za utrwalanie takich treści - a bez zgody osoby, która została utrwalona - ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.
Nowela wprowadza też karanie propagowania tzw. dobrej pedofilii - czyli publicznego twierdzenia, że kontakty seksualne z dziećmi nie muszą ich krzywdzić. Czyn taki będzie zagrożony karą do dwóch lat więzienia. Taką samą karą będzie zagrożony tzw. grooming, czyli składanie przez internet małoletniemu propozycji seksualnych. Za nawiązywanie przez internet kontaktu w celach pedofilskich z osobą małoletnią będzie grozić do trzech lat więzienia.