Trwa ładowanie...

Tsunami w Indonezji. Setki ofiar

Co najmniej 222 osoby nie żyją, a setki zostały ranne i pozbawione dachu nad głową wskutek zabójczego tsunami, które nawiedziło Indonezję. Potężna fala spustoszyła dwie tamtejsze wyspy Jawę i Sumatrę. Wszystko przez erupcję wulkanu Anak Krakatau.

Tsunami w Indonezji. Setki ofiarŹródło: East News, fot: TV One via AP
d9ya7qf
d9ya7qf

Bilans ofiar może okazać się jeszcze bardziej tragiczny - służby poszukują co najmniej 30 osób. Na wyspach spustoszonych przez żywioł leżą popularne wśród zagranicznych turystów kurorty Pandeglang, Serang i Lampung. Premier Australii Scott Morrison potwierdził jednak, że póki co wśród zabitych nie ma obcokrajowców.

Tsunami uderzyło w sobotę ok. godz. 21.30 lokalnego czasu. Naukowcy podejrzewają, że morderczą falę spowodowały ruchy dna morskiego i podwodna lawina po piątkowej erupcji wulkanu Anak Krakatau. Słup dymu i popiołu sięgał wtedy niemal 400 metrów w górę, a władze zakazywały zbliżania się do niego na odległość 2 kilometrów.

Dziecko potwora

Anak Krakatau to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W tym roku zanotowano już kilkanaście erupcji o różnej skali. Znajduje się on na małej wysepce w Cieśninie Sund, a jego nazwa oznacza "Dziecko Krakatau".

Wybuch wulkanu Krakatau w sierpniu 1883 roku była jedną z największych erupcji, jaka wystąpiła w erze historycznej. Wyspa, na której się znajdował, właściwie eksplodowała (2/3 jej powierzchni zniknęło)
, a huk był słyszany z odległości nawet 4 tys kilometrów. Słup dymu, popiołu i gazów osiągnął 27 km wysokości. Gazy uwolnione do atmosfery sprawiły, że przez około 3 lata Słońce widziane z Ziemi miało zabarwienie zielone, a Księżyc niebieskie.

Anak Krakatau wyłonił się z morza 90 lat temu i rośnie w tempie ok. 7 metrów rocznie.

Zobacz także: Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Indonezja położona jest w tzw. ognistym kręgu otaczającym Ocean Spokojny. To rejon szczególnej aktywności sejsmicznej - występują tam częste erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj