Trzy wieki Petersburga
Rosyjski Petersburg, dawna stolica imperium
i metropolia wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa
kultury, obchodzi we wtorek swoje 300-lecie.
Według podań, dokładnie przed trzema wiekami, 27 maja 1703 roku car Piotr I, toczący wojnę ze Szwedami, nakazał wybudowanie w okolicach ujścia Newy miasta, które miało umocnić panowanie Rosji nad Bałtykiem.
Konflikt, który później przeszedł do historii jako wojna północna (1700-1721), przyniósł Rosji ponad 200-letni okres największej potęgi, zaś wzniesiona na Wyspie Zajęczej budowla - Twierdza Pietropawłowska - miała się wkrótce stać zalążkiem nowej stolicy imperium.
Miasto w latach 1712-1917 było siedzibą carów, a później przez ponad rok siedzibą władz porewolucyjnej Rosji rządzonej najpierw przez rząd tymczasowy a potem przez bolszewików.
Trzykrotnie zmieniało w tym okresie nazwę; w roku 1914 przemianowane na Piotrogród, a w latach 1924-1991 nazwane Leningradem. Zyskało sławę miasta-bohatera za sprawą trwającej 900 dni niemieckiej blokady (1941-44), podczas której z głodu zmarło ok. 630 tysięcy osób.
Petersburg świętuje swoje urodziny od ubiegłego piątku, a obchody mają trwać do końca tego tygodnia. Towarzyszy im blisko 2000 imprez kulturalnych i sportowych, parad.
Obchody uświetnić mają także dwa starannie przygotowane szczyty polityczne: sobotnie spotkanie szefów państw Unii Europejskiej i Rosji, na którym nie zabraknie także liderów 10 państw przystępujących do Unii 1 maja 2004 (z Polski przyjeżdża prezydent Aleksander Kwaśniewski), i niedzielne spotkanie Władimira Putina z George'em W. Bushem.
Łącznie organizatorzy spodziewają się na wszystkich uroczystościach 50 szefów państw i ponad 20 pierwszych dam. Na przygotowania tak hucznych obchodów, a także odnowienie kilkunastu zabytków i wyremontowanie części miasta przeznaczono 1,5 mld dolarów.
Wtorkowy program obejmuje uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Piotra Wielkiego. Na grobie imperatora w Twierdzy Pietropawłowskiej zostanie złożony uroczysty medal jubileuszowy. Jest to tradycja zapoczątkowana już w czasie obchodów stulecia miasta nad Newą w roku 1803.
Organizatorzy przewidują także m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej na terenie Twierdzy, przegląd korpusu kadeckiego, paradę okrętów na Newie i fajerwerki.
Niespodziankę władze miejskie przygotowały dla dzieci, które urodzą się w dniu rocznicy zbudowania miasta. Pierwsze, dwudzieste siódme i trzechsetne dziecko otrzyma od władz mieszkanie.
Pierwsza laureatka jest już znana - to dziewczynka, która przyszła na świat o godz. 0:03 w jednej z petersburskich klinik.
W imieniu dzieci mieszkania mają odebrać rodzice, a jeżeli rodzina okaże się dobrze sytuowana, jej pociecha otrzyma jedynie talon na mieszkanie, który będzie mogła zrealizować po ukończeniu 16 roku życia.(iza)