Trzęsienie ziemi w Bundeswehrze. Bezwzględna reforma Pistoriusa
Boris Pistorius chce dokonać radykalnych zmian w Bundeswehrze. Minister Obrony Niemiec, by usprawnić funkcjonowanie Sił Zbrojnych planuje m.in. zwolnić około 160 osób - informuje "Bild".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
W niemieckich mediach co jakiś czas pojawiają się publikacje dot. problemów Bundeswehry. Sytuacja Sił Zbrojnych Niemiec pogorszyła się jeszcze bardziej, gdy doszło do brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie - Berlin nie jest w stanie uzupełniać zapasów broni, które trafiają na front.
Minister Obrony Boris Pistorius chce zmian, których celem będzie poprawa stanu niemieckiej armii. "Planuje radykalne cięcia w obszarze zarządzania, chce zlikwidować około 160 z prawie 370 miejsc pracy" - czytamy w "Bild".
Reforma przewiduje likwidację sztabu "Organizacji i audytu", w którym zatrudnionych jest ok. 100 osób, a także sztabu "Strategicznego zarządzania uzbrojeniem", co wiąże się ze zwolnieniem ok. 26 pracowników. Najprawdopodobniej zmniejszone zostaną też biura sekretarzy stanu - z 20 do pięciu lub sześciu zatrudnionych. Z kolei dyrektorzy departamentów w ministerstwie otrzymają dodatkowe obowiązki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie Pistorius planuje utworzyć "sztab planowania i zarządzania, w tym centrum sytuacyjnego", który będzie reagował i przewodził w sytuacjach kryzysowych, a także kontrolował wewnętrzne ministerstwo. W tym dziale zatrudnionych zostanie 117 osób.
Według doniesień "Bild" decyzją Pistoriusa stanowiska stracą m.in. sekretarz stanu Benedikt Zimmer oraz były dyrektor działu wyposażenia w Bundeswehrze, wiceadmirał Carsten Stawitzki.
18 kwietnia odbędzie się narada szefów resortów ws. nowej reformy. Przepisy prawdopodobnie wejdą w życie już od 15 maja - informuje "Bild".
Niemiecki dziennik podkreśla, że "plany już wywołały wewnętrzne niepokoje". Władze niemieckiego ministerstwa ustalają obecnie, które stanowiska powinny pozostać, a z których należy zrezygnować. Kadra kierownicza, w tym wyżsi oficerowie wojskowi najprawdopodobniej przejdą na wcześniejszą emeryturę, część osób zostanie też przeniesiona do innych departamentów.
Kilka tygodni temu Pistorius postanowił zdymisjonować 63-letniego generała Eberharda Zorna. Funkcję generalnego inspektora Bundeswehry przejął 59-letni Carsten Breuer. Decyzja była pokłosiem słów Zorna o zdolnościach wojskowych ukraińskiej armii - w jednym z wywiadów generał zasugerował, że Kijów nie będzie w stanie przeciwstawić się atakom Rosjan.