Trwa XIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Trwa XIV Finał Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak zainaugurował go po godz. 10 w
studiu Telewizji Polskiej w Warszawie.
Zobacz także:
*Jak gra Wielka Orkiestra - Galeria WPJak gra Wielka Orkiestra - Galeria WP*
Pieniądze zebrane podczas XIV Finału Wielkiej Orkiestry mają być przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie dzieci poszkodowanych w wypadkach, w tym na naukę zasad udzielania pierwszej pomocy.
Na ulice wyszło około 120 tysięcy wolontariuszy. Każdego z nich będzie można łatwo rozpoznać: mają zafoliowane identyfikatory i żółtoczarne puszki, do których pieniądze będą mogli zbierać tylko w ten jeden dzień. W tegorocznym Finale działa ok. 1,4 tys. sztabów z całej Polski oraz 24 z zagranicy (m.in. w USA, Kanadzie, Szwecji, Egipcie).
Główny koncert XIV Finału w tym roku odbędzie się na Placu Defilad w Warszawie (przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki), gdzie około godziny 20 będzie można zobaczyć "światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.
Jedną z atrakcji tegorocznego finału ma być fioletowa rzeźba krowy, którą będzie można wylicytować. Na aukcji pojawi się także gitara Carlosa Santany, koszulka Jean Michela Jarre'a i specjalny numer komunikatora Gadu-Gadu. W Tarnowie można wylicytować złoty medal miejscowych żużlowców i koszulkę z podpisami mistrzyń Europy w siatkówce. Jest tez darmowy wstęp na miejskie lodowisku. Zamiast biletów każdy będzie proszony o wrzucenie datku na Orkiestrę.
W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie od godziny 10 do 13 trwały bezpłatne badania dzieci. Będzie też możliwość licytacji zwierząt ze schroniska.
Pierwszy Program Polskiego Radia wystawił na internetowej aukcji Allegro Jedynka trąbkę, na której codziennie w południe odgrywany jest hejnał z wieży Mariackiej.
Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęła się w 1992 roku w telewizyjnym programie "Róbta co chceta, czyli rockowa jazda bez trzymanki". Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak.
Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.