PolskaTrwa walka o tytuł prezydenta Katowic. Kto wygra?

Trwa walka o tytuł prezydenta Katowic. Kto wygra?

Dotychczas swoją kandydaturę oficjalnie potwierdzili Jerzy Ziętek (niezależny), Arkadiusz Godlewski (PO), Aleksander Uszok (RAŚ) oraz Marek Szczerbowski (SLD). Ten ostatni jako jedyny ma do zaprezentowania dziś konkretne propozycje dla wyborców.

Trwa walka o tytuł prezydenta Katowic. Kto wygra?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Jerzy Ziętek
Polityk opuścił w sierpniu struktury Platformy Obywatelskiej, aby móc kandydować w wyborach prezydenta Katowic. Zanim to zrobił struktury partii chciały bezapelacyjnie (bojąc się porażki?) wspierać Piotra Uszoka. Ten jednak zrezygnował ze startowania i PO zostało na lodzie.

Były już działacz PO reprezentuje Obywatelski Komitet Wyborczy Jerzego Ziętka. Deklarowane priorytety w działaniach: zdrowie, rodzina, praca, przyszłość, Śląsk. Czekamy na szczegółowy program wyborczy.

Arkadiusz Godlewski
Po tym jak Piotr Uszok zrezygnował ze startu w wyborach, Platforma Obywatelska znalazła się w opałach. Było wiadomo, że teraz muszą wystawić własnego kandydata i padło właśnie na Godlewskiego. Polityk będzie miał przed sobą trudne zadanie - musi przekonać mieszkańców Katowic, że jego kandydatura nie jest przypadkowa i na prezydenta się nadaje.

Prezes Parku Śląskiego nie ma autorskiego programu wyborczego, aktualnie jest doszlifowywany wraz z przedstawicielami śląskiego PO - ma być gotowy do połowy października. Nie za późno? Cóż, kandydatura też nie pojawiła się wcześnie.

Wiadomo jednak, że polityk chce postawić na udział mieszkańców w rządzeniu miastem. Zdaniem Godlewskiego, obecne władze dają zdecydowanie za mało głosu ludziom.

Aleksander Uszok
"Lepszy Uszok", jak o nim mówi Jerzy Gorzelik, jest kandydatem z ramienia Ruchu Autonomii Śląska. Kandydatura Aleksandra Uszoka wypłynęła dopiero po rezygnacji ze startu w wyborach jego wuja, Piotra Uszoka.

Krewniak obecnego prezydenta od lat działa aktywnie w Katowicach i w regionie. Pytany o plany wobec miasta, stwierdza, że właśnie "dobiega końca pewna epoka". Cieszy się z dobrej sytuacji finansowej Katowic, niskiego bezrobocia i zmiany charakteru miasta z typowo przemysłowego w różnorodny - nastawiony na usługi i nowe technologie.

Uważa jednak, że Katowice nie są dobrym miejscem do mieszkania i chce to zmienić. Środek ciężkości chce przenieść z centrum na dzielnice. Stawia na zwiększanie kompetencji rad dzielnicowych, więcej konsultacji społecznych, większy udział mieszkańców we władzy w mieście.

Marek Szczerbowski
Przedstawiciel SLD jako jedyny z kandydatów przedstawił konkretny program wyborczy. Oparł go na diagnozie problemów miasta, która została przygotowana przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego.

Priorytetem w programie Szczerbowskiego jest rozwój dzielnic i ich rewitalizacja. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszów Unii Europejskiej. Dyrektor Stadionu Śląskiego obiecuje, że co roku będzie powstawać co najmniej 80 mieszkań komunalnych - zdolni studenci katowickich uczelni mają mieć do nich łatwiejszy dostęp. Poza tym istniejące już budynki będą na bieżąco remontowane.

Mają pojawić się darmowe przedszkola (dziś bezpłatny jest pobyt dziecka w placówce do sześciu godzin, a za każdą kolejną trzeba płacić). Szczerbowski będzie refundował leczenie bezpłodności metodą in vitro, co roku dokładać 10 mln na budżet partycypacyjny, a w urzędzie powstanie specjalny wydział ds. seniorów.

Wśród obietnic znajdziemy też zmiany w KZK GOP. Po pierwsze: potrzebni są specjaliści, którzy ułożą przemyślane trasy autobusów. Po drugie: bezpłatny transport publiczny dla rodzin wielodzietnych. Szczerbowski przychyla się także do konceptu stworzenia linii tramwajowej na osiedle Odrodzenie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)