Trwa ładowanie...
d4abcm8

Trwa mobilizacja do ukraińskiej armii; powołano ponad 10 tys. osób

Ponad 10 tysięcy osób powołano do ukraińskiej armii w ramach częściowej mobilizacji ogłoszonej w ubiegłym tygodniu w związku z agresją Rosji na należący do Ukrainy Krym oraz w obawie przed kolejnymi militarnymi działaniami Moskwy wobec tego kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa mobilizacja do ukraińskiej armii; powołano ponad 10 tys. osób
(PAP/EPA, Fot: Sergei Ilnitsky)
d4abcm8

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij poinformował, że władze planują zmobilizować ogółem 40 tys. osób. Połowa z nich pójdzie do wojska, a połowa - do Gwardii Narodowej, która podlega MSW.

W ocenie Parubija nadal istnieje niebezpieczeństwo, że Rosja nie ograniczy się wyłącznie do Krymu, lecz spróbuje sięgnąć i po inne ukraińskie terytoria. Polityk poinformował, że Rosjanie zgromadzili przy granicach Ukrainy 100 tysięcy żołnierzy.

- Możemy dziś stwierdzić, że ich plan o nazwie +Ruska wiosna+ jest kontynuowany. Wciąż mamy do czynienia z próbami destabilizacji w południowych i wschodnich regionach Ukrainy - oświadczył na konferencji prasowej.

d4abcm8

Anglojęzyczny tygodnik "Kyiv Post" opublikował dokumenty mające świadczyć, że Rosjanie zamierzają zaanektować "wszystkie rosyjskie obwody" Ukrainy łącznie z Kijowem. Dokumenty te pochodzą rzekomo z Rady Bezpieczeństwa Rosji.

"Tylko pełne włączenie terytoriów rosyjskich obwodów Ukrainy - Krymu, ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego, czernihowskiego, sumskiego, charkowskiego, kijowskiego, chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego - do Federacji Rosyjskiej pozwoli zapewnić pokój, bezpieczeństwo i rozwój ich ludności, a także zabezpieczy obronę interesów Rosji" - czytamy w jednym z fragmentów tego opracowania.

d4abcm8

Podziel się opinią

Share
d4abcm8
d4abcm8
Więcej tematów