PolskaTrwa matura z geografii

Trwa matura z geografii

Ponad 140 tys. tegorocznych maturzystów,
czyli co trzeci, przystąpiło do pisania egzaminu z
geografii. Przedmiot ten jest najczęściej wybieranym przez
uczniów. Na następnych miejscach znalazły się: biologia i wiedza o
społeczeństwie. Wśród języków obcych największym powodzeniem
cieszył się angielski.

Zdaniem maturzystów z VIII LO im. Władysława IV w Warszawie do egzaminu dojrzałości z geografii stosunkowo łatwo się przygotować. W porównaniu z historią, łatwiej zdać geografię. Wszyscy mówią, że do arkusza podstawowego z geografii w ogóle nie trzeba się uczyć. A w rozszerzonej części też jest dużo map i tabel, z których w razie czego można wiele wywnioskować - powiedziała maturzystka z "Władysława IV" Emilia.

Jej zdaniem historia, z której matura jest na niektórych kierunkach studiów wymagana do wyboru z geografią, w większym stopniu wymaga od ucznia opanowania materiału pamięciowego (dat i nazwisk). Na egzaminie z geografii, oprócz wiedzy encyklopedycznej, liczy się także umiejętność logicznego myślenia.

Podobnie uważają maturzyści z IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W zeszłym roku poziom wymagań na przykład z geografii i historii nie był równy; geografia była łatwiejsza. Ci, którzy ją wybrali byli na lepszych pozycjach podczas rekrutacji na studia - powiedziała maturzystka z "Mickiewicza" Kasia. Dodała, że właśnie dlatego wybrała na maturze geografię.

Egzamin z geografii, podobnie jak większość egzaminów z innych przedmiotów, można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu z geografii na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 44% abiturientów zdających egzamin z tego przedmiotu na poziomie podstawowym.

Pisemną maturę z biologii chce zdawać prawie 27% abiturientów; egzamin odbędzie się w środę. Egzamin z wiedzy o społeczeństwie odbył się w poniedziałek, a z języka angielskiego w piątek.

11 maja ma odbyć się egzamin z matematyki (czwarta na liście przedmiotów wybieranych przez maturzystów), 15 maja z chemii, 16 maja z historii, 17 maja z fizyki i astronomii, a 23 maja z informatyki. Matematykę chce zdawać 21% maturzystów, a ponad 16% historię. Swoją wiedzę z chemii będzie sprawdzać ponad 7% uczniów, a ponad 5% z fizyki. Informatykę chce zdawać mniej niż jeden procent abiturientów (0,9%).

Sesja maturalna rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 31 maja. Podczas niej 426 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników musi zdawać obowiązkowo pisemnie: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy z czternastu).

Maturzyści muszą też zdać dwa obowiązkowe ustne egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy te przeprowadzane są w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. W tym roku również ta sesja egzaminacyjna jest w maju - równolegle do egzaminów pisemnych. Świadectwa maturalne abiturienci otrzymają 11 lipca.

Niezadowoleni z wyniku egzaminu z konkretnego przedmiotu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach maturalnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. Po tym czasie chcący poprawić wyniki na maturze muszą przystąpić do całego egzaminu.

We wtorek rozpoczęły się także egzaminy dojrzałości przeprowadzane według starych zasad. Zdają je ci, którzy ukończyli 8-klasowe szkoły podstawowe. Pierwszego dnia odbywa się egzamin z języka polskiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)