Trup na dworcu - tak rozpocznie się festiwal kryminału w Poznaniu
Od znalezienia zwłok w holu starego dworca rozpocznie się pierwsza edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału "Granda". Będzie to oczywiście tylko element gry miejskiej - jednej z wielu atrakcji imprezy.
21.09.2015 | aktual.: 21.09.2015 16:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kryminały zawsze należały do najchętniej czytanych książek. Od kilku lat gatunek przeżywa w Polsce nową falę zainteresowania, a to za sprawą rodzimych autorów. Najlepszym przykładem jest olbrzymi sukces cyklu powieści Marka Krajewskiego, których akcja dzieje się w przedwojennym Wrocławiu.
"Swoich" kryminałów doczekał się także Poznania, a to za sprawą powieści Ryszarda Ćwirleja czy Piotr Bojarskiego. Obaj autorzy będą jednymi z gości Poznańskiego Festiwalu Kryminału "Granda", którego pierwsza edycja odbędzie się w październiku.
- "Granda" powstała z zazdrości i fascynacji. Pozazdrościliśmy innym miastom i zorganizowaliśmy literacki festiwal kryminałów w Poznaniu - mówi Marita Lipska, dyrektor festiwalu - Książki, czytelnictwo, czytanie kryminałów jest naszą wielka pasją. Mamy nadzieję, że poznaniaków również i że całą grandą przyjdą na dworzec, gdzie zainaugurujemy to wydarzenie - dodaje.
Festiwal rozpocznie się bowiem w hali głównej starego dworca PKP i to od tego, od czego zaczyna się każdy kryminał, czyli morderstwa. Znalezienie zwłok będzie bowiem pierwszym elementem gry miejskiej, której uczestnicy będą musieli znaleźć sprawcę.
Gra miejska to tylko jedna z atrakcji festiwalu, który rozpocznie się 9 października. Przez trzy dni miłośnicy kryminałów będą mieli okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami. Wśród gości są Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Piotr Bojarski, Bohdan Głęboki, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj czy Olga Rudnicka.
Chyba jeszcze większe zainteresowanie wzbudzi jednak możliwość poznania pracy osób, które na co dzień zajmują się szukaniem prawdziwych morderców. O swojej pracy opowiedzą zawodowi profilerzy, technicy kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej oraz poznańskich uniwersytetów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem kryminalnych łamigłówek.
Zainteresowani będą mieli okazję sprawdzić swoje opanowanie na wariografie, zobaczyć, jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców.
Z myślą o dorosłych uczestnikach zaplanowano wyjątkową wystawę, na której zaprezentowane zostaną różne metody identyfikacji człowieka. Do wyboru jest też bardzo ciekawa oferta warsztatów, m.in. z pisania muzyki, scenariuszy do filmów kryminalnych oraz samych kryminałów, co wcale nie jest łatwe.
Miejscem festiwalu mają być „Stacje Sensacje” – punkty spotkań, warsztatów i zabaw rozmieszczone na terenie całego miasta – w starym dworcu PKP, Bibliotece Raczyńskich czy Kinie Muza.
Dokładny program można znaleźć na stronie: www.festiwal-granda.pl/program/.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .