Trump zmroził Europę. Wtedy Niemcy zaczęli się ostro kłócić
- Utworzenie w Unii Europejskiej parasola nuklearnego w miejsce amerykańskiego może stać się przedmiotem dyskusji - zapowiedziała Katharina Barley, wiceprzewodnicząca europarlamentu. Jej zdaniem Europa potrzebuje własnej broni jądrowej, bo po słowach Donalda Trumpa nie może już polegać na Waszyngtonie. Słowa Niemki potępił... niemiecki polityk.
14.02.2024 | aktual.: 14.02.2024 10:25
W tej chwili siły nuklearne w Europie, jak podkreśliła wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, pozostają w rękach NATO. Jednak zdaniem europosłanki z Niemiec starającej się o reelekcję do PE w nadchodzących wyborach, sojusznicy USA nie powinni już polegać wyłącznie na Waszyngtonie w kwestiach bezpieczeństwa i obrony za pomocą nuklearnego środka odstraszającego.
- Jak słusznie zauważył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, w interesie Amerykanów pozostaje zapewnienie ich w znaczącym zakresie. Jednak w świetle ostatnich wypowiedzi Donalda Trumpa nie można już na to liczyć - stwierdziła Katharina Barley w rozmowie z niemieckim "Tagesspiegel".
Wiceszefowa PE uważa, że jeśli Stany Zjednoczone przestaną dostarczać broń Ukrainie, Unia Europejska będzie musiała wziąć na siebie tę odpowiedzialność. Dlatego, jak dodała, kolejnym krokiem na drodze do zbudowania wspólnej armii w Europie może być utworzenie własnego parasola nuklearnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Barley, aby zbudować wspólną armię w Europie, konieczne jest wdrożenie systemu obrony powietrznej "Sky Shield" oraz koordynacja zamówień zbrojeniowych.
Wypowiedź wiceszefowej PE potępił publicznie Martin Schirdewan z klubu niemieckiej Lewicy w PE. W rozmowie z AFP stwierdził, że słowa Trumpa to "nonsens" i najrozsądniej byłoby, aby UE zaangażowała się w "politykę pojednania, rozbrojenia i sprawiedliwości społecznej ponad granicami".
- Więcej bomb atomowych nie uczyni świata bezpieczniejszym - Schirdewan podkreślił, że obecny globalny arsenał może zniszczyć planetę 50 razy i zamiast marzyć o własnej broni nuklearnej, partia Barley powinna nakłonić Niemcy, aby "w końcu podpisały Traktat o zakazie broni nuklearnej".
Starający się o powrót do Białego Domu były prezydent USA Donald Trump oświadczył kilka dni temu, że "zachęcałby" Rosję do ataków na państwa NATO, które nie wypełniają zobowiązań finansowych wobec Sojuszu.
Źródło: "Tagesspiegel", AFP