Trump zdecydował: Neil Gorsuch wybrany na sędziego Sądu Najwyższego

Neil Gorsuch został nominowany przez Donalda Trumpa na dożywotnią funkcję sędziego Sądu Najwyższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump
Donald Trump (AFP, Fot: Jewel Samad)
WP

Nominacja ta wymaga zatwierdzenia przez Senat, co nie będzie łatwe z powodu nieprzychylnego nastawienia senatorów z Partii Demokratycznej - podkreślają agencje.

Neil Gorsuch zasiadał do tej pory w sądzie apelacyjnym. 49-letni konserwatysta sprawował swój urząd w sądzie Okręgowym w Denver. Na to stanowisko z kolei obsadził go w 2006 roku George W. Bush.

Neil Gorsuch jest najmłodszym nominatem do tej instytucji od 1991 r., gdy prezydent George Bush mianował na stanowisko sędziego SN Clarence'a Thomasa, wówczas 43-latka.

WP

Gorsuch, absolwent Columbia University, Uniwersytetu Johna Harvarda i Uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie obronił doktorat, jest znany ze swych konserwatywnych poglądów. Uważany jest za zwolennika tzw. oryginalizmu, tj. koncepcji twierdzącej, iż ustawa zasadnicza powinna być rozumiana i interpretowana tak, jak Ojcowie Założyciele by ją rozumieli - bez wszystkich późniejszych naleciałości i egzegezy prawnej wynikłej z historii.

Gorsuch uważany jest także za przeciwnika aborcji, chociaż nigdy nie wypowiadał się wprost w tej sprawie. Uważa się tak ze względu na poglądy wyrażone przez niego w książce "The Future of Assisted Suicide and Euthanasia", gdzie broni niepodważalnego prawa do życia.

Mieszka w Boulder w stanie Colorado. Jest żonaty. Ma dwie córki - Emmę i Belindę.

Wakat czekał na obsadzenie od lutego 2016 roku. Zgodnie z prawem następcę zmarłego Antonina Scalii powinien był nominować ówczesny prezydent Barack Obama.

WP

Jednak Republikanie kontrolujący Senat zablokowali nominowanego Merricka Garlanda. Powoływali się na precedens, według którego prezydent wstrzymuje się z nominacją, jeśli zbliżają się wybory. Chociaż zasada ta nie jest wpisana w prawo ani w konstytucję, Obama nie mógł nic zrobić.

Zablokowanie kandydata demokratów do Sądu Najwyższego ma olbrzymie znaczenie. Sędziowie wybierani są dożywotnio. W obecnym "układzie sił" większością sędziów dysponować będą republikanie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP