Koniec dobroczynności. Rolnicy w USA w strachu
Amerykańscy rolnicy protestują po decyzji o zamrożeniu funduszy na zakup produktów przeznaczanych na pomoc humanitarną. Jak informuje agencja Reutera, decyzja ta dotknęła między innymi producentów soi i kukurydzy, którzy mieli dostarczyć towary warte 150 mln dolarów.
Amerykański resort rolnictwa planował zakup soi i kukurydzy od lokalnych rolników na potrzeby humanitarnych programów pomocowych. Produkty te miały być wykorzystane w programach takich jak Food for Progress i Food for Peace.
Jednak po 20 stycznia prezydent Donald Trump zamroził finansowanie tych inicjatyw. Nowa administracja tnie wydatki, uznawane przez rządzących za zbyteczne.
Rolnicy w USA protestują. Nie sprzedadzą zakontraktowanych przez rząd produktów
Decyzja o wstrzymaniu zakupów dotknęła wielu rolników, którzy już wcześniej podpisali umowy na dostawy. Virginia Houston z amerykańskiego stowarzyszenia producentów soi poinformowała, że około 60 tys. ton tego produktu leży obecnie w magazynach.
Decyzja o wykreśleniu tych zakontraktowanych u producentów zakupów z listy wydatków rządu USA wywołała falę protestów wśród amerykańskich rolników. Rolnicy obawiają się, że wstrzymanie programów pomocowych pozbawi ich ważnego rynku zbytu.
Programy pomocowe finansowane przez USA były dla rolników szansą na dodatkowy rynek zbytu i promocję ich produktów za granicą. Obecna sytuacja, w połączeniu z niskimi cenami i niepewnością związaną z potencjalną wojną handlową, stawia ich w trudnej sytuacji.
Czytaj też: CBA zatrzymało byłego rzecznika Andrzeja Dudy
Przeczytaj również: Z zimną krwią zabił narzeczoną. Gigantyczny wyrok dla zawodnika MMA