Trwa ładowanie...

Trump padł ofiarą spisku? Tekst z "Timesa" warto doczytać do końca

Prestiżowy magazyn "Time" opublikował tekst mówiący o tym, jak prodemokratyczni aktywiści zadbali, o to żeby przeprowadzić w USA udane wybory korespondencyjne. W tekście jest mowa o "spisku" ale ten termin należy traktować z przymrużeniem oka.

Donald Trump próbował forsować narrację według, której przegrał wybory ze względu na oszustwaDonald Trump próbował forsować narrację według, której przegrał wybory ze względu na oszustwaŹródło: CQ-Roll Call, Inc via Getty Imag, fot: Caroline Brehman
d2f4eer
d2f4eer

Autorka opublikowanego 4 lutego tekstu, Molly Ball, zastanawia się jak to możliwe, że jedyny wybuch przemocy jakiego doświadczyła Ameryka w ostatnim czasie to słynny szturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. Jej zdaniem, gdyby Amerykanie naprawdę wierzyli w to, że wybory zostały "skradzione", a Joe Biden został prezydentem na skutek oszustwa problemy zaczęłyby się znacznie wcześniej.

Bohaterami jej tekstu są prodemokratyczni aktywiści, którzy nie tylko zadbali o to aby nie dochodziło do "cudów" przy wyborczych urnach, ale też informowali wyborców o możliwości oddania głosu korespondencyjnie i skutkach takiej decyzji. Najważniejszym było to, że taki głos zostanie zliczony na długo po zamknięciu lokalu wyborczego, a nawet ogłoszeniu pierwszych, cząstkowych wyników.

Owe opóźnienia wynikające z tego, ilu Amerykanów zdecydowało się oddać głos listownie, dały paliwo Trumpowi, który zaczął mówić o "spisku" i oszustwach wyborczych.

Tekst śledzi poczynania Michaela Podhorzera, analityka politycznego, który jeszcze w 2019 roku zaczął się zastanawiać, co będzie jeśli Trump przegra wybory, ale postanowi nie opuszczać Białego Domu. Opisuje, jak powstawała unia organizacji pozarządowych, badających przebieg wyborów i zajmujących się prawami obywatelskimi.

d2f4eer

Dodatkowych trudności dostarczyła pandemia koronawirusa. Lokale wyborcze trzeba było wyposażyć w maski, przyłbice i rękawiczki. Tam, gdzie zdecydowały się zamknąć dostarczyć informacje o możliwości i przebiegu głosowania korespondencyjnego. Co więcej, choć może brzmi to absurdalnie, lokale wyborcze nie były w stanie sfinansować swojej działalności, a pomoc od rządu okazała się zbyt mała. Na tym odcinku pomogły organizacje charytatywne, mniej lub bardziej powiązane z liberalnym establishmentem.

Czy było to działanie podjęte wbrew Donaldowi Trumpowi? W pewien sposób tak, bo prezydent USA na długo przed rozpoczęciem głosowania podkreślał, że wybory korespondencyjne mogą być "ściemą", a nawet zachęcał swoich wyborców do podwójnego głosowania (raz w lokalu wyborczym i raz listownie), tak żeby upewnili się, że ich głos został oddany.

Koalicja NGS-ów i fundacji zrzeszona w celu ochrony wyborów w większości wywodziła się z okolic Partii Demokratycznej, ale tekst wymienia też organizacje republikańskie, którym zależało na bezpiecznym i demokratycznym przebiegu wyboru. Słowo "spisek" użyte jest w nim w formie żartu jako "spisek mający powstrzymać oszustwa wyborcze" i nie należy traktować go dosłownie.

Donald Trump a Polska. Tak zapamiętamy jego prezydenturę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f4eer
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f4eer
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj