Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018
Bieg każdego roku bije kolejne rekordy frekwencji, ilości punktów startowych. Najnowsza edycja to 333 polskie miasta, Kresy, europejskie stolice, Nowy Jork, Chicago, Australia. 4 marca 2018 roku pobiegną żołnierze wszystkich narodowości stacjonujących na misjach wojskowych w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie.
VI edycja Biegu wypadająca w jubileuszowy dla Polski rok odzyskania niepodległości dostała szczególną oprawę. Jak co roku organizatorem projektu jest Fundacja Wolność i Demokracja, wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym obchodów niepodległości Polski Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Ambasadorami wydarzenia poza osobami reprezentującymi świat kultury, sportu, historii - są żyjący świadkowie historii. Niezwykłym wydarzeniem związanym z szóstą edycją Biegu Tropem Wilczym jest dedykowana Żołnierzom Niezłomnym próba bicia Rekordu Oceanu Atlantyckiego przez Ambasadora Biegu – żeglarza Filipa Walczaka. Z „Tropem Wilczym” na żaglach, katamaran sportowca wypłynie poszerzając tym samym aktywność projektu z tras biegowych i plenerowych na wody oceanu. Projekt każdego roku bije kolejne rekordy frekwencji, ilości punktów startowych. W 2016 roku przekroczył granice Polski. Najnowsza edycja to 333 polskie miasta, Kresy, europejskie stolice, Nowy Jork, Chicago, Australia. I ocean! 4 marca 2018 roku pobiegną żołnierze wszystkich narodowości stacjonujących na misjach wojskowych w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Bośni i Hercegowinie. Pobiegną też miasta garnizonowe w Polsce.
Jak co roku poza wspólnie przeżywaną aktywnością sportową projekt spełni tez misję edukacyjną. Ośmiu polskich Bohaterów, których wizerunki niesione będą na koszulkach zostało wybranych wg klucza „zamordowani na Rakowieckiej – odnalezieni na Łączce”. Poza Witoldem Pileckim, wszyscy Niezłomni tegorocznej edycji zostali odnalezieni przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka na powązkowskiej Łączce. Trzech Ambasadorów tegorocznego biegu: Prof. Krzysztof Szwagrzyk, aktor Jacek Rozenek oraz dziennikarz Tomasz Wolny – byli wolontariuszami pracującymi na Łączce przy szukaniu Niezłomnych.
Pakiety startowe VI edycji również maja jubileuszowy charakter. Nowa oprawa graficzna wizerunków Bohaterów na koszulkach. Nowe gadżety sportowe, komiks opisujący losy jednego z Wyklętych wydany przez IPN, nowy wzór medalu. Warszawski Bieg odbędzie się w historycznym dla historii polskiej walki o wolność i niepodległość miejscu – na Cytadeli przy ul. Skazańców. Każdy z organizatorów lokalnych inicjuje imprezy towarzyszące, związane z tematyką Żołnierzy Wyklętych i konkretnym regionem. Koncerty, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy, spotkania ze świadkami historii, wojskowa grochówka – są stałym elementem wielu lokalnych edycji Biegu Tropem Wilczym. Każdy organizator wytycza trasę na 1963 m, jak wiadomo w tym roku zginął w walce z bronią w ręku ostatni Niezłomny. Dodatkowe dystanse to 4, 5, 8, 10 km – wg uznania i możliwości terenowych regionu. Pierwszy raz Tropem Wilczym wystartowało w warszawskim leśnym plenerze w 2013 r. Wtedy pobiegło mniej niż 20 osób. Inicjatorem takiej aktywności związanej z upamiętnieniem Dnia Żołnierzy Wyklętych był Michał Dworczyk, obecny minister w kancelarii Premiera RP. Pięć lat później Tropem Wilczym biegnie cała Polska i kawał świata wystukując rytm biegu 80 tysiącami parbutów sportowych, dziecięcych, wojskowych.
Twarzami tegorocznego Biegu T ropem Wilczym są: płk Witold Pilecki, płk Szczepan Ścibior, ppłk Łukasz Ciepliński ps. Grzmot, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, por. Roman Groński ps. Żbik, ppor. Czesław Gałązka ps. Bystry, pchor. Dionizy Sosnowski ps. Zbyszek.
Wydarzenie objęte jest mecenatem takich instytucji jak: PKO BP, PKN Orlen, PGNiG, PZU, Fundacji PKO, Fundacji PZU. Partnerem edukacyjnym jest Instytut Pamięci Narodowej. Bieg ma mocną oprawę polskich mediów publicznych oraz licznych patronatów prasowych.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym jest największym biegiem pamięci na świecie. Jest wydarzeniem ponad politycznym, ponad poglądowych, wynikającym wyłącznie z oddolnych społecznych aktywności, z chęci upamiętnienia i oddania hołdu polskim Bohaterom narodowym. Organizatorami lokalnych biegów są Urzędy Miast, Urzędy Gmin, fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, parafie i szkoły. Starują biegi na poziomie kilkutysięcznych inicjatyw i kameralne, w których biegnie społeczność lokalnej wsi czy szkoły. To jedyny taki projekt aktywujący środowiska pozarządowe, integrujący lokalnie – na ogólnopolską skalę.
Powodów ogromnej popularności Tropem Wilczym jest kilka. Na pewno sprzyja moda na zdrowy tryb życia, na bieganie. Duży wpływ na popularność Biegu ma edukacja historyczna , nasilona w ostatnich latach. Najmocniejszym powodem wysokiej frekwencji na startach jest właśnie wynik działań edukacyjnych, czyli po prostu szacunek jakim obdarzani są Niezłomni. Determinacja z jaką walczyli o wolną Polskę ma rodowód w początkach Niepodległej. Gdyby cofnąć się śladami tego wilczego tropu, to nie zaprowadziłyby one do lasu, do walk z komunistycznym okupantem ale do roku 1918. Wtedy właśnie, w wolnej Polsce wychowywało się pokolenie Niezłomnych. W Polsce gdzie entuzjazm jej budowania i oddawania swoich, talentów, umiejętności i zaangażowania nie miał granic. Efektem tak szeroko rozwijających się inicjatyw był system, który troszczył się o swoje społeczeństwo.
Budowano nie tylko inicjatywy gospodarcze, miasta, zakładano spółdzielnie mieszkaniowe i kasy oszczędnościowe ale powstawały konkretne systemy ubezpieczeń zdrowotnych, społecznych, szkolnictwo. Polska sprzyjała ekonomistom, artystom, sportowcom. Sprzyjała ludziom. Frank kosztował jeden złoty. Budowę mocnej Polski przerwała wojna a potem kolejna okupacja. Żołnierze Niezłomni walczyli o to aby znowu móc budować mocna Polskę. Oni pokazali kolejnym pokoleniom nie tylko, że wolna Polska jest warta nawet ofiary najwyższej. Oni przede wszystkim pokazali o jaką Polskę trzeba walczyć. Pokazali czym jest wolność.