RegionalneTrójmiastoWzrasta liczba recydywistów w Polsce

Wzrasta liczba recydywistów w Polsce

Resztę swojego życia mieli spędzić w więzieniu za gwałty i brutalne pobicia. Jednak wyszli i zaatakowali ponownie. Liczba recydywistów w Polsce wzrasta - w Europie, według szacunków, nawet 70 proc. skazanych popełnia kolejne przestępstwa.

Wzrasta liczba recydywistów w Polsce
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski
Tomasz Gdaniec

W ciągu ostatnich lat Polską wstrząsnęło kilka brutalnych przestępstw dokonanych przez recydywistów oraz osoby będące na przepustce z więzienia. Jedną z najgłośniejszych spraw tego typu było morderstwo dokonane przez Ludwika S. w marcu ubiegłego roku. Pierwszy raz mężczyzna został skazany na karę śmierci w 1985 roku za brutalne zabójstwo kobiety. Na początku lat 90. wyrok został, podobnie jak Mariuszowi Trynkiewiczowi, zamieniony na 25 lat więzienia. S. opuścił sztumskie więzienie w sierpniu 2013 roku, a trzy miesiące później ponownie zaatakował. Tym razem jego ofiarami było rodzeństwo z Chełmna. Kobieta otrzymała cios nożem. Jej twarz została rozcięta od policzka, aż po ucho. Jej brat został zraniony nożem tylko w okolicach ust, bo w ostatniej chwili zdążył się uchylić.

Druga tego typu sytuacja miała miejsce w miniony czwartek w okrytym złą sławą Parku Brzeźnieńskim w Gdańsku. 51-letni Adam Sz. zwabił podstępem i zgwałcił 21-letnią studentkę z Ukrainy. Kobiecie udało się uciec i poinformować policję. Po zatrzymaniu sprawcy okazało się, że przed gdańskim sądem toczy się przeciwko niemu proces, także w sprawie gwałtu. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tamtego śledztwa Sz. pozostawał w areszcie, ale zmieniono mu środek zapobiegawczy na dozór policyjny. Po drugim ataku sąd aresztował go na trzy miesiące.

- Służba Więzienna nie decyduje o przyjęciu lub zwolnieniu więźnia. Realizujemy tylko decyzje sądu. Może on zwrócić się do placówki z prośbą o ocenę. Zazwyczaj pozytywnie opiniujemy wnioski o przerwy ze względu na bardzo zły stan zdrowia, wobec osób niestwarzających problemów wychowawczych, także w wyjątkowo trudnych sytuacjach rodzinnych - mówi Wirtualnej Polsce mjr Robert Witkowski z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku. - Oferujemy bardzo różnorodne zajęcia terapeutyczne dla skazanych. Umożliwiamy im zdobycie wykształcenia, kierujemy do zatrudnienia w zakładzie karnym lub poza nim. Jednak każdy skazany samodzielnie podejmuje decyzję o powrocie na drogę przestępstwa lub życia w zgodzie z prawem - dodaje Witkowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie opublikowało jeszcze najnowszych danych dotyczących recydywistów. Jednak dostępne statystyki nie napawają optymizmem. Każdego roku skazywanych jest ponad 400 tys. osób. Większość wyroków zapada w zawieszeniu. W 2007 roku skazano 13 tys. recydywistów. Pięć lat później liczebność tej grupy zwiększyła się do ponad 19 tys. osób. Nie jest to jedynie polski problem, ponieważ liczba recydywistów wzrasta na całym Starym Kontynencie. Szacunki mówią, że w Europie nawet 70 proc. skazanych popełnia przestępstwo po raz drugi.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (93)