RegionalneTrójmiastoWzrasta liczba pomorskich gmin, które deklarują pomoc dla uchodźców

Wzrasta liczba pomorskich gmin, które deklarują pomoc dla uchodźców

Gniewino, Chojnice i Gdynia. Coraz więcej pomorskich gmin deklaruje chęć przyjęcia uchodźców z Syrii. Według Komisji Europejskiej do Polski ma trafić 9 tys. uchodźców. Sprawdziliśmy jak są do tego przygotowane.

Wzrasta liczba pomorskich gmin, które deklarują pomoc dla uchodźców
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka
Tomasz Gdaniec

11.09.2015 10:48

- W pierwszej kolejności zakładamy, że uchodźcy trafią do 12 ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców, które zapewnią im odpowiednią pomoc i opiekę. Proszę zrozumieć, że te osoby nie znając języka, nie znając naszego kraju muszą pewien okres spędzić w takim miejscu. Chodzi tu przede wszystkim o objęcie ich programem integracyjnym - tłumaczy rzecznik MSW Małgorzata Woźniak.

Oznacza to, że samorządy będą mogły osiedlać u siebie imigrantów dopiero po okresie adaptacyjnym. Jako pierwsza z taką inicjatywą wystąpiła na początku tygodnia pomorska gmina Gniewino. Do tej pory znana była głównie z goszczenia reprezentacji Hiszpanii podczas ostatnich mistrzostw Europy. Teraz chce przyjąć imigrantów z Syrii. Samorządowcy liczną na przyjęcie kilkunastu osób – maksymalnie dwóch trzech rodzin.

- Już dziś zamieszkują u nas cudzoziemcy zatrudnieni na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uważam, że grupa kilkunastu uchodźców wobec 7300 mieszkańców gminy nie będzie źródłem napięć społecznych, lecz stosunkowo szybko się zaaklimatyzuje - uważa Zbigniew Walczak, wójt gminy.

Podobne działania podjęła już Gdynia, gdzie na początku lipca powołano zespół złożony z przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i biznesu, którego zadaniem jest budowa kompleksowego systemu wsparcia dla uchodźców. Włodarze miasta planują udzielić wsparcia imigrantom w adaptacji do nowych warunków kulturowych, w poszukiwaniu pracy i miejsca zamieszkania. Śladem wielkich miast idą niewielkie wsie, czego przykładem jest zamieszkiwana przez 300 osób wieś Kruszka.

- W styczniu wystąpiliśmy z propozycją przyjęcia jednej z polskich rodzin, ewakuowanych z Donbasu. Wówczas ministerstwo nie skorzystało. W związku z apelami zaoferowaliśmy pomoc jeszcze raz. W naszej gminie mogłaby osiedlić się jedna rodzina. Do ich dyspozycji przekażemy mieszkanie składające się z dwóch pokoi, kuchni oraz łazienki - mówi Wirtualnej Polsce Piotr Stomke, zastępca wójta gminy Chojnice.

Z przedstawionego przez Komisję Europejską planu przyjmowania imigrantów wynika, że do Polski ma trafić 9 tys. uchodźców. To ponad cztery razy więcej, niż początkowo zakładano. W całej Europie nowy dom znajdzie 120 tys. osób.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pomocsamorządimigranci
Zobacz także
Komentarze (15)