W Słupsku kaloryfery znowu ciepłe, ale i droższe. Duża podwyżka cen ogrzewania
Sezon grzewczy w Słupsku właśnie się rozpoczął. Nie było chyba gorszego momentu, aby odbiorcy ciepła od firmy Engie E.C., otrzymali wiadomość o podwyżce stałej opłaty jak i ceny jednego gigadżula. Wzrost opłat wyniósł nawet 21,8 proc.
Jak podaje "Głos Pomorza24", wzrost opłat z tytułu zakupu praw do emisji CO2 (80 proc) oraz wzrostem kosztów zakupu opału są odpowiedzialne za zmianę opłat za energię cieplną. Pozostałe koszty utrzymane były na poziomie poprzedniej taryfy.
Przedstawiciele Engie S.C tłumaczą, że dążą do uniezależnienia opłaty cieplnej od wahań na rynku opłat z tytułu emisji CO2. Budowa elektrociepłowni EC-1, która ma stanąć przy ul. Słonecznej w Słupsku, jest pierwszym etapem rozpoczęto programu inwestycji. Wstępny termin uruchomienia obiektu wyznaczono na drugą połowę 2022 roku.
Czytaj także: Słupscy radni otrzymają podwyżkę diet oraz wyrównanie
Słupsk. Budowa nowej elektrociepłowni za 80 milionów zł
Wprowadzane nowych regulacji ma pozytywnie wpłynąć na poprawę finansowej sytuacji w branży ciepłowniczej. Ma to umożliwić jej przyszłą transformację energetyczną. Wyliczano, że w pięć lat te zmiany przyniosą wzrost przychodów o 1,6 mld zł w polskich przedsiębiorstwach ciepłowniczych.
Inwestycja, której wartość wyliczono na 80 milionów złotych, zasili Słupsk w energię elektryczną, ciepłą wodę, a przede wszystkim ogrzewanie w sposób bardziej ekologiczny. Powstający obiekt ma być zasilany gazem, który posłuży jako paliwo dla turbin gazowych.
- Budowa kogeneracji jest pierwszym krokiem dekarbonizacji sieci ciepłowniczej w Słupsku. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zostanie ona oddana do eksploatacji — powiedziała Agnieszka Jeziorska, prezeska słupskiej Engie na łamach "Głosu Pomorza24".
Obawy mieszkańców Słupska
Około 80 proc. miasta korzysta z energii dostarczanej przez Engie EC Słupsk. Ich przedstawiciele podkreślają, że cały czas rozbudowują swoją sieć. Budowa elektrociepłowni ma sprawić, że dwie kotłownie węglowe, będą mogły pracować mniej intensywnie. Ma się to przełożyć na obniżenie emisji CO2 oraz innych pyłów.
Mieszkańcy Słupska mniej optymistycznie podchodzą do tych szacunków. Obserwując wzrost cen w Polsce nie tylko za ciepło, ale i za gaz oraz energię elektryczną, słupszczanie obawiają się, że druga w tym roku podwyżka za ciepło nie będzie ostatnią.