RegionalneTrójmiastoW Gdańsku ruszyła budowa kładki na Ołowiankę

W Gdańsku ruszyła budowa kładki na Ołowiankę

• W gdańskim Śródmieściu ruszyła budowa kładki na Ołowiankę
• Warta 7,7 mln zł inwestycja będzie gotowa w przyszłym roku
• Bartosiewicz: nie spodziewamy się utrudnień w ruchu żeglarskim

W Gdańsku ruszyła budowa kładki na Ołowiankę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tomasz Gdaniec

25.05.2016 | aktual.: 25.05.2016 15:40

- Zwycięzca przetargu na realizację tej inwestycji rozpoczyna właśnie prace przygotowawcze związane z organizacją zaplecza budowy. W ramach projektu wykonane zostaną cztery podpory kładki, na których zamontowane zostaną elementy konstrukcji kładki. Te trafią na plac budowy drogą wodną, na pontonach. Inwestycja pochłonie blisko 7,7 mln złotych - informuje gdański magistrat.

Jak działać będzie kładka? Mostek pieszo-rowerowy będzie mieć 70,5 m długości i od 6,7 m do 10,5 m. szerokości. Jego 40-metrowa część będzie poodnoszona, aby umożliwić żeglugę. Podczas wakacji zwodzenie kładki będzie odbywać się według harmonogramu. Plan otwarcia i zamknięcia zostanie udostępniony w prasie, informatorach oraz stronach internetowych. Pozwoli to na dostosowanie ruchu wodnego do możliwości. Poza sezonem turystycznym kładka będzie najprawdopodobniej otwierana "na żądanie" - bezpośrednio przed statkiem

- Roboty zaczną się na przełomie czerwca i lipca. Prace zaczną się od przyczółku po stronie filharmonii, który wejdzie kilka metrów w głąb pasa wody, a po wakacjach wykonawca przeniesie się na drugi brzeg. W tym czasie nie spodziewamy się utrudnień w ruchu żeglarskim - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Mieszkańcy gdańskiego Śródmieścia na kładkę czekają już prawie 10 lat. Stosowny list intencyjny podpisano bowiem w 2007 roku. Przez wiele lat inwestycji nie udało się rozpocząć ze względu na brak środków. Dodatkowo wiele wątpliwości wyrażali mieszkańcy miasta. W maju ubiegłego roku członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Stowarzyszenia Nasz Gdańsk przesłali do Ministerstwa Kultury protest w sprawie planowanej inwestycji. Miejscy aktywiści podkreślali w nim wpływ konstrukcji na historyczną panoramę miasta oraz zbędność kładki w tym miejscu. Ostatecznie urzędnicy podtrzymali zgodę na budowę.

- Kładka w okolicy ul. Grodzkiej powstaje, by skomunikować Główne Miasto z wyspą Ołowianką. Ma zapewnić łatwiejszy dostęp do instytucji kultury w tej części Gdańska, zwłaszcza z rejonu Angielskiej Grobli i Długich Ogrodów. Pomost nad Motławą ma stanowić również nową trasę spacerową oraz zwiększyć atrakcyjność rejonu Szafarnia poprzez stworzenie nowego dojścia - dodają urzędnicy.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)