PolskaW Gdańsku będą bić rekord w czytaniu Grassa. Niezwykły festiwal na Pomorzu

W Gdańsku będą bić rekord w czytaniu Grassa. Niezwykły festiwal na Pomorzu

W sobotę rusza gdański festiwal książki. W ramach akcji "(Za)czytani w Gdańsku" - będzie można zdobyć autograf ulubionego pisarza, wymienić się książkami lub wysłuchać audibooka.
Organizatorzy chcą również pobić rekord Polski w czytaniu Grassa.

W Gdańsku będą bić rekord w czytaniu Grassa. Niezwykły festiwal na Pomorzu
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Specjalnie dla leniwych osób przygotowano specjalną „strefę ciszy”, gdzie będzie można poznać książki z innej strony. W specjalnych, bezprzewodowych słuchawkach będzie można odtworzyć sobie fragmenty różnych audiobooków. Doświadczenie to ma uświadomić uczestnikom, że książki można zarówno czytać, jak i słuchać. Dla tradycjonalistów przygotowano specjalną czytelniczą altanę.

- Każdy wielbiciel książek i nie tylko, będzie miał okazję nabyć publikacje wydane przez gdańskie wydawnictwa. Podczas kiermaszu zagości u nas ok. 10 – 15 gdańskich wydawnictw mówi Wirtualnej Polsce Michał Piotrowski, z urzędu miejskiego w Gdańsku.

Jednak prawdziwą gratką dla trójmiejskich czytelników będą spotkania autorskie. Każdy chętny będzie mógł dosiąść się do stolika m.in. z Waldemarem Nocnym, Emmą Popik, czy Barbarą Piórkowską. Ci, którzy nie chcą siedzieć lub wolą stać mogą skorzystać z autobusowej czytelni. Będzie można nie tylko przejechać się nim, ale również wymienić książkami w ramach strefy bookcrossingu. Akcja odbywać się będzie w sobotę i niedzielę od 11.00 do 17.00 na Długim Targu oraz Zielonym Moście.

– Po raz pierwszy w Gdańsku wszyscy mieszkańcy oraz turyści będą mieli okazję wziąć udział w Próbie Ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu fragmentu dzieła Güntera Grassa pt. „Blaszany bębenek”. Próba odbędzie się w niedzielę, 27 września na Długim Targu vis a vis Zaczytanej Altany – dodaje Piotrowski.

Czy takie akcje są potrzebne? Jak wynika z danych Biblioteki Narodowej 19 mln Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, a 10 mln nie ma ani jednej w domu. W 2014 roku aż 59 proc. dorosłych Polaków nie przeczytało żadnej książki. Nawyk czytania książek, chociaż jest czynnością indywidualną to ma charakter społeczny. 90 proc. osób, które nie przeczytało w ciągu roku ani jednej pozycji, określa swoich znajomych jako raczej nieczytających. Najbardziej regularni czytelnicy mają zaś wśród swoich znajomych zaledwie 11 proc. osób, które nie sięgają po żadną publikację.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)