RegionalneTrójmiastoStrzały na pokładzie amerykańskiego niszczyciela

Strzały na pokładzie amerykańskiego niszczyciela

Na pokładzie amerykańskiego niszczyciela USS "Ramage" cumującego w gdyńskim porcie, padły trzy strzały. Nie ma rannych, był to prawdopodobnie wypadek - podaje serwis Moje Miasto. TVN24 twierdzi, że strzały padły z odpływającego okrętu w kierunku nabrzeża.

Strzały na pokładzie amerykańskiego niszczyciela
Źródło zdjęć: © PAP

28.10.2009 | aktual.: 29.10.2009 02:47

Na pokładzie USS "Ramage", ktoś trzykrotnie wystrzelił z karabinu, który znajduje się na wyposażeniu jednostki - jak twierdzi TVN24 - w kierunku Nabrzeża. Kto i dlaczego? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że nie były to ćwiczenia, bo te nie mogą się odbywać na okręcie cumującym w porcie. Prawdopodobnie więc był to wypadek. Nikomu nic się nie stało.

Do zdarzenia doszło tuż przed momentem odcumowania USS "Ramage", ok. godziny 10:40. Informację tę potwierdza ppłk Marcin Wiącek, rzecznik Żandarmerii Wojskowej. - Przeprowadziliśmy czynności pod nadzorem gdyńskiej prokuratury wojskowej, która zajęła się sprawą - dodał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Komandor porucznik Tom Williamson, attache wojskowy ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce potwierdza w rozmowie z "Polską - Dziennikiem Bałtyckim", że do incydentu doszło. - Śledztwo przejęła polska Żandarmeria Wojskowa, a my z nią ściśle współpracujemy - mówił. W rozmowie z TVN24 dodał, że polska Żandarmeria Wojskowa zabezpieczyła już broń, z której strzelano.

Trzy godziny po wypadku niszczyciel odbił od Nabrzeża Francuskiego. Gdyby wciąż przy nim cumował, znajdowałby się na terenie Polski.

USS "Ramage" zawinął do gdyńskiego portu w niedzielę. Niszczyciel o długości ponad 150 metrów do Gdyni przypłynął przy okazji brytyjskich ćwiczeń międzynarodowych "Joint Warrior". Amerykanie przypłynęli aby wymienić z polskimi załogami swoje doświadczenia oraz rozegrać mecz piłki nożnej. Na pokładzie znajduje się ok. 250 marynarzy.

USS Ramage jest wielofunkcyjną jednostką przeznaczoną do zwalczania statków nawodnych i podwodnych, przystosowany jest też do obrony przeciwlotniczej. Jednostka liczy 154 m długości i osiąga prędkość do 30 węzłów (ok. 56 km/h).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
statekokrętgdynia
Zobacz także
Komentarze (0)