Trwa ładowanie...

Gdańsk. Wyrok w sprawie marszałka Struka

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie podania nieprawdy lub zatajenia informacji w oświadczeniach majątkowych marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Samorządowiec przekonuje, że przyjął go z satysfakcją.

Gdansk, 26.02.2020. Rozprawa przeciwko marszalkowi wojewodztwa pormoskiego marszałkowi Mieczystawowi Strukowi 
Gdansk, 26.02.2020. Rozprawa przeciwko marszalkowi wojewodztwa pormoskiego marszałkowi Mieczystawowi Strukowi Źródło: East News, fot: Piotr Hukalo
d1lq0ys
d1lq0ys

W środę zapadł prawomocny wyrok przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w sprawie marszałka Mieczysława Struka. Sędzia Joanna Szulc-Kozik, przewodnicząca 3-osobowego składu orzekającego, ogłosiła ograniczenie czasu warunkowego umorzenia sprawy z dwóch lat do roku. Zdecydowała również o zmniejszeniu kwoty, którą marszałek Struk ma wpłacić na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej z 11 do 8 tysięcy złotych.

Apelacja

Po wyroku sądu pierwszej instancji apelację złożyła zarówno obrona marszałka jak i prokuratura.

- Sąd nie uwzględnił apelacji prokuratora. Wyrok został zmieniony zgodnie z częścią wniosków obrońców. Zapoznamy się z treścią orzeczenia. Z pewnością złożymy wniosek o uzasadnienie i wtedy zostanie podjęta decyzja, czy ewentualnie są podstawy do złożenia kasacji - przekazał zgromadzonym dziennikarzom prokurator Sławomir Dzięcielski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

d1lq0ys

Struk został uniewinniony od jednego z zarzutów, które prokuratura obroniła przed sądem pierwszej instancji. Chodzi o zarzut odnoszący się do niewpisania w oświadczeniu majątkowym działki w Rekowie o powierzchni 0,2 hektara, którą w 2014 roku zakupiła jego żona.

Sąd podtrzymał natomiast zarzut odnoszący się do niewpisania przez marszałka 38 tys. zł w oświadczeniu majątkowym za 2014 rok, które to pieniądze znajdowały się na kontach jego żony.

Izba dyscyplinarna do likwidacji? Posłanka z prawicy stawia sprawę jasno

Uzasadnienie wyroku

- Obiektywnie oceniając wartość niewykazanego w oświadczeniu majątku, uznać należy, że nie była ona znaczna. Choć oczywiście zależy, do czego odnieść tę wartość. Mówimy tu o kwocie 38 tys. zł - przekazała w uzasadnieniu wyroku sędzia Joanna Szulc-Kozik.

d1lq0ys

Sędzia Szulc-Kozik zgodziła się z oceną Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, że "społeczna szkodliwość czynu nie była znaczna".

Oświadczenie marszałka Mieczysława Struka

"Sąd Okręgowy w całości odrzucił argumentację prokuratury i w większości podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego, a w jednym wypadku wyrok złagodził, uznając szkodliwość zarzucanych mu czynów za znikomą. Przyjmuję to z satysfakcją, bowiem od początku prowadzonego przeciwko mnie postępowania byłem przekonany, że w sprawie moich oświadczeń majątkowych nie złamałem prawa" - napisał na swoim profilu na Facebooku marszałek Struk.

"Satysfakcja nie jest może całkowita, ale najważniejsze, że w wyniku długiej i niezwykle drobiazgowej kontroli, jak również w ocenie sądów dwóch instancji potwierdzono, że mój majątek ma pokrycie w dochodach, które były jawne, legalne i opodatkowane. Już na etapie postępowania przed Sądem Rejonowym można było odnieść wrażenie, że prokuratura próbuje skazać mnie na siłę, starając się przypisać mi wyrachowane i świadome działania wbrew przepisom, a nie mając dowodów i uzasadnienia na moją winę. Od początku transparentnie informowałem opinię publiczną o rozwoju sytuacji, mając poczucie, że nie złamałem prawa. Mam nadzieję, że dzisiejsze posiedzenie i wyrok Sądu ostatecznie zamkną tę sprawę" - dodał Mieczysław Struk.

d1lq0ys

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lq0ys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lq0ys
Więcej tematów