Trwa ładowanie...

Policja zatrzymała 6 podejrzanych o udział w zabójstwie biznesmena. Dla miliona zakopali go żywcem

• Sześciu mężczyzn jest podejrzanych o wyłudzenie miliona złotych
• Najpierw porwali ofiarę, a po uzyskaniu pieniędzy zakopali biznesmena żywcem
• Grozi im kara dożywotniego więzienia

Policja zatrzymała 6 podejrzanych o udział w zabójstwie biznesmena. Dla miliona zakopali go żywcemŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
dhatq71
dhatq71

- Ustalenia kryminalnych wskazywały, że mogło dojść do zabójstwa na tle rabunkowym. Policjanci przesłuchali wielu świadków, zbierali informacje i tak natrafili na trop, który zaprowadził ich do sprawców. Do odnalezienia dokładnej lokalizacji miejsca ukrycia zwłok wykorzystano psa służbowego, który wskazał jedno ze wzgórz. Tam, na głębokości półtora metra policjanci odnaleźli ciało zaginionego mężczyzny. Na miejscu przeprowadzono oględziny pod nadzorem prokuratora oraz zebrano wiele śladów kryminalistycznych. Odnalezienie ciała 57-latka pozwoliło na postawienie zarzutów zatrzymanym - informuje Wirtualną Polskę asp. sztab. Renata Legawiec z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Z ustaleń policjantów wynika, że sprawcy kierowali się chęcią zysku. Najpierw w sierpniu ubiegłego roku upozorowali zaginięcie 57-letniego Zbigniewa O. a następnie uwięzili. W tym samym czasie mężczyzna, podający się za zaginionego podpisywał u notariusza umowę żyrowania pożyczki. W ten sposób sprawcom udało się wyłudzić milion złotych. Gdy 58-latek przestał być potrzebny, sprawcy wywieźli go do lasu i tam zabili zakopując w uprzednio przygotowanym dole. Biznesmen udusił się zwałami ziemi.

Policja w związku ze sprawą zatrzymała sześciu mężczyzn w wieku 20-60 lat. Troje z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Pozostali otrzymali zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny. Trzy osoby usłyszały zarzuty dotyczące próby przywłaszczenia mienia. Następna będzie odpowiadać za organizację zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a dwie pozostałe za realizację tego planu. Śledczy nie chcą informować, jakie relacje łączyły sprawców z ofiarą, ani kiedy doszło do zabójstwa.

- Śledztwo prowadzone jest przez policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Za zabójstwo grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności, za przywłaszczenie praw majątkowych znacznej wartości grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności - dodaje asp. sztab. Legawiec.

dhatq71

Każdego dnia w Polsce dokonywane jest jedno morderstwo. Jednak od roku 2003 zauważalny jest trend spadkowy liczby stwierdzonych przestępstw zabójstwa. Ich liczba w roku 2014 zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Katalog przyczyn popełnianych zabójstw jest od wielu lat bardzo podobny. W większości przypadków decydują względy emocjonalne - najczęściej konflikty na tle rodzinnym (29 proc.) oraz wybryki chuligańskie (24 proc.), motywacje rabunkowe i seksualne (7 proc.). Tylko jeden procent zabójstw dokonywanych jest na zlecenie. W pozostałych przypadkach przyczyny pozostają nieznane.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dhatq71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhatq71
Więcej tematów