Trwa ładowanie...

Niemcy rozliczyły się z Polska odnośnie reparacji? "Dostaliśmy m.in. Gdańsk, Szczecin, Wrocław"

Jarosław Gugała uważa, że dyskusja dotycząca wypłaty przez Niemcy odszkodowania Polsce za straty poniesione podczas II wojny światowej jest prowadzona na "użytek wewnętrzny". Dziennikarz przypomina, że od naszego zachodniego sąsiada dostaliśmy 100 tys. km kwadratowych ziem.

Niemcy rozliczyły się z Polska odnośnie reparacji? "Dostaliśmy m.in. Gdańsk, Szczecin, Wrocław"Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
dpsjk7o
dpsjk7o

- Niemcy to nasz główny partner gospodarczy i polityczny. Łączą nas z nimi bardzo dobre stosunki. Polacy generalnie lubią Niemców wbrew obecnej retoryce rządu - wyjaśnia Jarosław Gugała na antenie RDC.

Dziennikarz Polsatu uważa, że sprawa reperacji jest już zakończona. - Przypomnę, że od Niemiec dostaliśmy 100 tys. kilometrów kwadratowych ziemi i takie miasta jak Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Koszalin, Zielona Góra i inne - tłumaczy.

Według Prawa i Sprawiedliwości kwestia odszkodowań nie została jeszcze uregulowana. Sprawą zajmuje się Arkadiusz Mularczyk. Ostatnio polityk podał kwotę, której Polska powinna domagać się od zachodniego sąsiada. To blisko 850 mld dol., ale wyliczenia trzeba by było jeszcze zaktualizować.

Zobacz także: Żakowski: „Polityka zagraniczna Morawieckiego to nie jest San Escobar. Jest dużo gorzej"

Niemcy bronią się, że wypłaciły ofiarom działań III Rzeszy ok. 9,2 mld euro, z czego nasz kraj otrzymał ok.1,6 mld. To stanowi jedną szóstą wypłaconych świadczeń. Co innego twierdzi premier Mateusz Morawiecki, który uważa, że Polacy dostali jedynie 1 proc. rekompensaty.

Źródło: RDC

dpsjk7o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsjk7o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj