Niemcy oddadzą dzieła sztuki wywiezione z Gdańska
Kościół Ewangelicki w Niemczech zwróci dwa średniowieczne dzieła sztuki do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Naziści wywieźli je w głąb III Rzeszy w 1942 r.
O przekazaniu zabytkowych elementów świątyni w Gdańsku poinformowała Unia Kościołów Ewangelickich (UEK) w Berlinie. Chodzi o nastawę ołtarzową i jej podstawę (predellę), które wykonali nieznani artyści około 1435 r.
Dzieła sztuki z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wywieziono w maju 1942 roku podczas nalotów "w bezpieczne miejsce".
Później drogocenne dzieła trafiły do Berlina.
To prezent
Do 1945 r. Bazylika Mariacka była kościołem ewangelickim. UEK jako prawny następca nieistniejących parafii w Prusach Zachodnich i Prusach Wschodnich twierdzi, że do niej należą wszystkie aktywa tych parafii, w tym również obydwa dzieła sztuki.
Predella od ponad 60 lat była częścią ołtarza w kościele św. Jana w dzielnicy Berlina Moabicie. Z kolei nastawa ołtarzowa znajdowała się w berlińskiej Galerii Malarstwa. Przekazanie dzieł do Gdańska jest prezentem.
Uroczyste pożegnanie
Zanim drogocenne przedmioty trafią do Polski, predella zostanie pożegnana podczas niedzielnej mszy świętej w Berlinie. W uroczystościach ma uczestniczyć delegacja z Gdańska i ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski oraz dyrektor Państwowych Muzeów w Berlinie i przedstawiciele innych instytucji.
Kazanie wygłosi ewangelicki biskup Berlina, Brandenburgii i Łużyc Górnych Christian Staeblein.
kna/dom
Przeczytaj też:
Filmy z certyfikatem ekologicznym. Nowy projekt niemieckiej branży filmowej
Apel o zakończenie badań nad szczątkami z czasów kolonialnych
Zobacz też: Donald Tusk w Białymstoku. Były premier komentuje kwestię polexitu
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl