RegionalneTrójmiastoNajnowszy raport GUS. Na Pomorzu lepiej nie chorować, a pracy trzeba szukać... w innym regionie

Najnowszy raport GUS. Na Pomorzu lepiej nie chorować, a pracy trzeba szukać... w innym regionie

Choć liczba emerytów na Pomorzu zwiększyła się o ponad 12 proc. to nadal wzrasta liczba mieszkańców województwa. Jednak w poszukiwaniu lepszych zarobków trzeba przeprowadzić się w inny region Polski, ponieważ na Wybrzeżu zarabia się poniżej średniej krajowej.

Najnowszy raport GUS. Na Pomorzu lepiej nie chorować, a pracy trzeba szukać... w innym regionie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Pomorze cały czas radzi sobie z coraz silniej odczuwanym niżem demograficznym oraz migracją. W latach 2010-2013 liczba ludności regionu wzrosła o 20,3 tys. osób. Jest to skutek wzrostu liczby urodzeń oraz dodatniego salda migracji wewnętrznej. Na Wybrzeżu osiedliło się ponad 30 tys. osób, a prawie 28 tys. wyjechało. Nie zahamowało to jednak najgorszego dla krajowej gospodarki zjawiska - starzenia się społeczeństwa. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba emerytów zwiększyła się o ponad 12 proc., a równocześnie zmalała liczba ludzi młodych. Tych ostatnich jest mniej niż 29 proc. W zakończonym roku szkolnym wychowaniem przedszkolnym objętych było 80,5 tys. dzieci, w tym 33,2 proc. w wieku 5 lat oraz 23,9 proc. w wieku 6 lat. Liczba dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku 3-6 lat była znacznie niższa niż średnio w kraju i wyniosła 707, wobec 753. Zachodzące zmiany demograficzne widać już w strukturze lokalnego rynku pracy.

Rynek pracy stał się jeszcze bardziej rynkiem pracodawców niż pracowników. Stopa bezrobocia przekroczyła 10,1 proc. Tym samym bez pracy pozostaje 1,6 mln osób. Większe bezrobocie występuje pośród kobiet niż mężczyzn oraz na wsiach niż w miastach. Odbija się to również na zarobkach. Średnia pensja mieszkańca Pomorza jest niższa od średniej krajowej. Obecnie to 3596 zł brutto. Różnica między dochodami oraz wydatkami w przeliczeniu na osobę wyniosła 350 zł.

Cały czas polepsza się jednak jakość powietrza. Mimo pojawiających się w ostatnim czasie informacji o emisji nieprzyjemnych zapachów na terenie Trójmiasta, ich liczba w skali województwa spada. W ciągu ostatnich pięciu lat emisja zanieczyszczeń pyłowych oraz gazowych spadła o prawie 30 proc. Ich łączna emisja osiągnęła 31,4 tys. ton. Jednocześnie spadła z 171,4 do 157,5 hektolitrów na metr sześcienny ilość ścieków trafiających bezpośrednio do wód gruntowych.

Województwo pomorskie zajmuje ostatnią lokatę w kraju pod względem dostępności opieki medycznej. Na jedno ambulatorium przypada tutaj 1890 osób. Każda apteka ma statystycznie ponad 3,2 tys. klientów. Dużą sztuką dla pacjentów jest dostanie się do szpitala. Jedno łóżko bowiem przypada na 241 osób. Niewielu więcej jest lekarzy. W województwie działa 925 przychodni oraz 290 praktyk lekarskich, co stanowi trzeci wynik od końca w Polsce.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)