Grób Pański w kościele św. Brygidy nie budzi już kontrowersji
Hasło "Bądźmy uczniami Chrystusa" zdobi w tym
roku Grób Pański w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. W poprzednich
latach wystrój Grobu Pańskiego w tej świątyni - za sprawą byłego
proboszcza, prałata Henryka Jankowskiego - budził wiele
kontrowersji.
W tym roku obok katafalku z ciałem Chrystusa stoją trzy drewniane krzyże. O jeden z nich oparty jest jeszcze jeden czarny krzyż, na którym zawieszono czerwone, papierowe kartki z nazwami grzechów i różnych ludzkich słabości takich jak np. "nieposłuszeństwo", "kłamstwo", "gniew", "nieczystość", "brak współczucia" i "tchórzostwo". Pośrodku krzyża wisi biała kartka opatrzona słowem "zbawienie".
W ubiegłych latach Groby Pańskie w kościele św. Brygidy budziły wiele sprzecznych ocen. Przygotowywał je ks. prałat Henryk Jankowski, odwołany z funkcji proboszcza tej parafii w listopadzie 2004 r.
Oburzenie wzbudził Grób Pański w 1995 r. - na czerwonym płótnie umieszczone zostały swastyki, sierp i młot, Gwiazda Dawida oraz napisy: "NSDAP", "SS", "NKWD", "KGB" "UB" i "SB". Obok znajdowały się skróty nazw partii: "PSL", "SLD", "UW", "UP", a także "PZPR". Prałat usunął te napisy na polecenie metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego.
Cztery lata później Grób Pański w kościele św. Brygidy nawiązywał do akcji obrony krzyża prowadzonej przez Kazimierza Świtonia na żwirowisku w Oświęcimiu.
W 2001 r. Grób Pański autorstwa ks. Jankowskiego przedstawiał miniaturę zwęglonej stodoły w Jedwabnem z ludzkim szkieletem. Arcybiskup Gocłowski nakazał wówczas prałatowi usunąć z dekoracji napis: "Żydzi zabili Pana Jezusa i Proroków, i nas także prześladowali".
W 2004 roku, ostatni Grób Pański autorstwa ks. Jankowskiego w kościele św. Brygidy, był skierowany przeciw Unii Europejskiej. (mg)