RegionalneTrójmiastoGdyńskie Muzeum Emigracji powalczy o tytuł "Wydarzenia Historycznego Roku"

Gdyńskie Muzeum Emigracji powalczy o tytuł "Wydarzenia Historycznego Roku"

• Gdyńskie Muzeum Emigracji jest nominowane do ''Wydarzenia Historycznego Roku''
• Muzeum rozpoczęło działalność w 2015 r.
• To jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju

Gdyńskie Muzeum Emigracji powalczy o tytuł "Wydarzenia Historycznego Roku"
Źródło zdjęć: © Facebook | Oficjalny profil Muzeum Emigracji w Gdyni
Tomasz Gdaniec

- Do II etapu w plebiscycie zostało zakwalifikowanych 15 wydarzeń, wśród których znalazła się wystawa stała Muzeum Emigracji. Przybliża ona dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada historię Polaków, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Ekspozycja pozwala poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokazuje jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs - zarówno na, jak i pod pokładem, aż po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA - informuje Biuro Prasowe gdyńskiego magistratu.

Wydarzenie Historyczne Roku jest plebiscytem organizowanym nieprzerwanie od 2007 r. Obecnym organizatorem rywalizacji jest Muzeum Historii Polski. Celem konkursu jest promowanie najciekawszych inicjatyw historycznych minionych 12 miesięcy. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych blisko 200 projektów z całej Polski, spośród których jurorzy wybrali 15 najważniejszych w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia. Różnorodność projektów świadczy o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii - także lokalnej.

Muzeum opowiada historię milionów imigrantów, którzy z własnej woli lub pod przymusem wyruszyli z Polski, aby szukać nowego domu. Placówka zadaje sobie oraz swoim gościom pięć podstawowych pytań - dlaczego, kiedy, jak i z jakim skutkiem emigrowali mieszkańcy ziem polskich.

Jednym z eksponatów muzeum jest makieta transatlantyku "Batory". Odwiedzający mogą zobaczyć jednostkę z zewnątrz lub wejść na jej pokład. Dzięki temu turyści poznają warunki, w jakich odbywała się podróż transatlantykiem. Celem rekonstrukcji jest przedstawienie jednostki nie tylko z punktu widzenia pasażerów, ale również załogi. Oznacza to więc poznanie statku zarówno od strony estetycznie urządzonych kajut, jak i nieprzystępnych maszynowni.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
nagrodakonkursgdynia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)