Gdańsk. IPN pokaże wystawę o "Solidarności". Aleksandra Dulkiewicz zmieniła decyzję urzędu miasta
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zmieniła decyzję wydaną przez pracowników urzędu miejskiego, którzy nie zezwolili na organizację wystawy IPN "TU rodziła się Solidarność". "Przyjmuję argumenty w sprawie" - ogłosiła urzędniczka.
O zmianie decyzji Urzędu Miasta w Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych. Prezydent podkreśliła, że wcześniejsze postanowienie zostało wydane przez jej współpracowników.
"Przyjmuję argumenty w sprawie wystawy IPN na placu Solidarności i zmieniam decyzję współpracowników. Lokalizacja powinna zostać uzgodniona w porozumieniu i poszanowaniu przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, świętego miejsca dla każdego gdańszczanina i Polaka" - napisała na Twitterze prezydent Gdańska.
Zgodnie z obowiązującą jeszcze do niedawna decyzją władze miasta nie wyraziły zgody na umiejscowienie organizowanej przez IPN wystawy "TU rodziła się Solidarność" pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Zobacz: Wyniki wyborów 2020. Cezary Tomczyk mówi o "wyjątkowym skandalu". Żąda dymisji szefa MSZ
"Uważamy, że ta symboliczna przestrzeń stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami. Prosimy też, by w przyszłości zrezygnowali Państwo z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu" - napisali gdańscy urzędnicy w uzasadnieniu przesalanym do organizatorów.
Będzie wystawa IPN o "Solidarności". Aleksandra Dulkiewicz wydała nową decyzję
Postanowienie gdańskiego magistratu ws. wystawy poświęconej "Solidarności" skrytykowali wcześniej prezes IPN Jarosław Szarek i przewodniczący KK "Solidarność" Piotr Duda.
"Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazana 16 lipca przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy "TU rodziła się Solidarność" - napisali we wspólnym oświadczeniu, cytowanym przez Polsat News.
Ekspozycja przygotowywana przez IPN ma na celu przekazanie wiedzy o "ogólnopolskich masowych strajkach z lipca, sierpnia i września 1980 r.". Pokazuje też etapy powstania i kształtowania się "Solidarności". Otwarcie planowane było na 14 sierpnia br.