Trwa ładowanie...

Awantura o edukację seksualną w szkołach. Gdańsk odpowiada Czarnkowi

Wiceprezydent Gdańska odniosła się do słów ministra Przemysława Czarnka, który na zorganizowanej w zeszłym tygodniu w Gdańsku konferencji prasowej nazwał miejski program edukacji seksualnej "Zdrovve love" "demoralizacją".

Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek Źródło: FORUM, fot: ANDRZEJ HULIMKA
d3pnfna

Minister edukacji i nauki odwiedził w zeszłym tygodniu Gdańsk, gdzie zapowiedział, że chce zablokować miejski program edukacji seksualnej. Na słowa ministra Czarnka odpowiedziała wiceprezydent miasta Monika Chabior.

"Zdrovve Love" realizowany był od 2017. Od marca 2020 w związku z pandemią koronawirusa zajęcia zostały wstrzymane. W ubiegły wtorek władze miasta zdecydowały się na ich wznowienie. Spotkało się to ze stanowczą reakcją ministra.

Zmiany w oświacie mają wywołać efekt mrożący w środowisku

Zapowiadane przez ministra zmiany w prawie oświatowym mają wprowadzać zarówno odpowiedzialność karną dla dyrektorów, jak i dawać jeszcze większą możliwość kontroli zajęć przez kuratora. Odbije się to również na dodatkowej ofercie edukacyjnej.

- Wprowadzamy rozwiązanie, gdzie na wniosek rodziców kurator będzie mógł zablokować tego rodzaju rzeczy w szkołach - zapowiedział w Gdańsku minister Czarnek, odnosząc się tym samym do miejskiego programu edukacji seksualnej.

d3pnfna

- Nowelizacja wniesiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości z dnia 22 czerwca próbuje wprowadzić przepis karny do prawa oświatowego. Z perspektywy środowiska dyrektorów i nauczycieli jest to ogromnie zagrażająca zmiana - powiedziała podczas briefingu Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Zobacz też: To czas na nauczanie zdalne w szkołach? „Decyzje co do ograniczeń podejmuje minister zdrowia”

Wiceprezydent miasta uważa, że nie ma żadnego powodu do zmiany obowiązujących przepisów. Ma to według niej jedynie wywołać efekt mrożący w środowisku.

d3pnfna

- Wiem, że środowisko dyrektorskie i nauczycielskie jednoznacznie się temu sprzeciwia i bardzo się obawia - dodała Chabior.

Sprawę skomentowali również miejscy radni: - Narzucanie swoich poglądów, swojej jedynie słusznej wizji świata ministra Czarnka rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół i przede wszystkim uczniom, to jest próba ultraprawicowej, ortodoksyjnej indoktrynacji naszych dzieci - powiedział Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych KO.

Program "Zdrovve Love" będzie kontynuowany

- Jeszcze w tym tygodniu ogłoszony zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych, które będą realizować działania w obszarze "Zdrovve Love". Mamy na ten cel zabezpieczone środki w budżecie - przekazała wiceprezydent Gdańska.

Uczestnictwo w programie jest dobrowolne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pnfna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pnfna
Więcej tematów