Akt oskarżenia wobec handlarza bursztynem. Nie zgłosił czterech transakcji gotówkowych
• Jest akt oskarżenia w sprawie Jakuba J.,
• Oskarżony chciał ukryć w ten sposób 60 tys. zł
• Każdego roku w Polsce toczy się 3,5 tys. podobnych śledztw
04.01.2016 | aktual.: 08.01.2016 11:51
- Jakub J. prowadzi działalności gospodarczą związaną z obrotem bursztynem. Jak ustalono w toku postępowania, w latach 2014-2015 dokonał czterech transakcji gotówkowy, powyżej 15 tys. euro każda. Zgodne z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, o ile takie transakcje nie są przeprowadzane za pośrednictwem rachunku bankowego, istnieje obowiązek ich zgłoszenia Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej. Jakub J. takich działań nie dokonał - mówi Wirtualnej Polsce prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Czym zajmuje się GIIF? Zadaniem pracowników inspektoratu jest wszczynanie postępowań analitycznych. Każdego roku jest przeprowadzanych ponad 3,5 tys. śledztw w sprawach dotyczących gier losowych i zakładów wzajemnych, a także obrotu złomem, paliwami płynnymi, narkotykami i nieruchomościami. Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli 31 spraw powiązanych było z finansowaniem terroryzmu. Wątpliwości urzędników wzbudziły operacje przepływu gotówki z krajów podejrzewanych o wspieranie zamachowców. Wartość transakcji podejrzanych wskazanych w zawiadomieniach przekroczyła 5 mld zł. Kilkadziesiąt transakcji na dalsze 81 mln zł zostało wstrzymanych.
-Prokurator zarzuca Jakubowi J. popełnienie czterech przestępstw z art. 35 ust. 1 pkt. 1 z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do ich popełnienia i odmówił złożenia wyjaśnień. - dodaje Wawryniuk.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .