25 maja - I Światowy Zjazd Gdańszczan
Co łączy arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego,
pierwsza damę RP Jolantę Kwaśniewską i boksera Dariusza
Michalczewskiego? Wszyscy są gdańszczanami i wszyscy są zaproszeni
przez władze miasta na I Światowy Zjazd Gdańszczan.
Pomysłodawcą zorganizowania imprezy jest prezydent miasta Paweł Adamowicz. W środę w Warszawie Adamowicz i znani gdańszczanie (m.in. aktorzy Dorota Stalińska i Mirosław Baka) zapraszali do wzięcia udziału w spotkaniu.
Obchody zaplanowano na trzy dni, od 24 do 26 maja. Ich centralną częścią jest Święto Gdańska, które odbędzie się 25 maja, w 545. rocznicę nadania przez króla Kazimierza Jagiellończyka przywilejów gdańskich.
Celem zjazdu jest ukazanie wielonarodowej tradycji historycznej Gdańska, a także odbudowanie jego złożonej tożsamości. Dla Gdańszczan nie ma wątpliwości, że miasto należało i należy do Polski. Ale mieszkańcy nie zamykają oczu na wpływy innych narodów, np. wpływy niemieckie czy żydowskie - wyjaśnił Adamowicz.
Według niego, zjazd będzie imprezą cykliczną, powtarzaną co kilka lat. Będzie służył - jak to określa Adamowicz - powrotowi do lokalności i odkrywaniu tożsamości Gdańszczan.
Podczas zjazdu odbędzie się dwudniowa konferencja historyczna pt. "Gdańsk - tyglem społeczeństw i narodów" oraz inscenizacja historyczna związana z wydarzeniami sprzed 545 lat. Będzie też wspólne zdjęcie Gdańszczan i odśpiewanie piosenki - hymnu miasta przygotowywanego na to spotkanie przez zespół Golden Life (w tworzeniu tekstu piosenki mógł wziąć udział każdy z mieszkańców miasta). Odsłonięty również zostanie pomnik Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy - ma on upamiętniać wszystkie nekropolie, które istniały niegdyś w Gdańsku, a których już nie ma. (iza)